Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyevgündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Seminarın Azərbaycan elminin qarşısında duran mühüm məsələlərdən biri olan elmi məqalələrin yazılmasına həsr olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, məruzədə beynəlxalq tələblər nəzərə alınmaqla mövcud təcrübə diqqətə çatdırılır.
“Elmi məqaləni necə yazmalı, jurnalı necə seçməli?” mövzusunda məruzəni təqdim edən institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev məqalənin yazılma mərhələləri, strukturu, jurnalların seçilməsi, məqaləyə istinadların artırılması, intellektual əməyin qiymətləndirilməsi, ədəbiyyat stilləri və s. haqqında məlumat verdi.
Məqalənin ideyanın yaranması, tədqiqi və yazılması mərhələlərindən ibarət olduğunu söyləyən məruzəçi məqalənin strukurunun düzgün qurulmasının vacibliyini vurğuladı. Onun sözlərinə görə, məqalənin adı qısa olmalı, oxucuya məqalə haqqında işarə verməli və onun diqqətini cəlb etməlidir.
Məqalə xülasəsinin növlərindən danışan R.Alıquliyev onun təsviri, tənqidi, informativ və qrafiki növlərdən ibarət olduğunu söylədi. Bildirdi ki, xülasəyə işin məzmunu daxil olunmalı və o mətndəki əsas məzmunu özündə əks etdirməlidir.
Jurnalın reytinqini müəyyən edən kriteriyalardan söz açan alim məqalənin impakt faktorlu jurnallarda dərc olunmasının əhəmiyyətini qeyd etdi, h-index, eigen-factor, 5-illik impakt faktor və s.  qiymətləndirmə kriteriyalarını nəzərə çatdırdı.
Məqalənin əsas hissələrinin izah olunması, onun yerləşdiyi resursların linklərinin göstərilməsi, məqalənin paylaşılması və s. üsullarla istinadların sayını artırmağın mümkünlüyünü dilə gətirən R.Alıquliyev impakt faktorun yüksəldilməsi yollarından da danışdı: “Yüksək istinadlı müəlliflərdən məqalə xahiş etmək, jurnalda yüksək istinadlı, o cümlədən istinadsız məqalələri aşkarlamaq, online çap, müəllifləri və rəyçiləri onların maraq dairəsində olan məqalələrlə məlumatlandırmaq və s. ilə impakt faktorun yüksəldilməsinə nail olmaq olar”.
O, həmçinin məqalədə istifadə olunan açar sözlər, giriş, icmalın yazılması, metodologiya, tədqiqatda əldə olunan elmi yenilikləri əks etdirən nəticə və oxucuya məqalənin əhəmiyyətini dərk etməyə kömək edən yekun və ədəbiyyat siyahısının hazırlanması haqqında ətraflı məlumat verdi.

The next seminar was held at the Institute 2015-02-13 17:31:32 / CONFERENCES
The event was opened by the director of the institute, academic Aliguliyev informed about the issues on the agenda. One of the most important issues facing the seminar, which was dedicated to writing research papers. He noted that the report, taking into account the current practice focuses on international requirements.
"How to write a scientific article, How to choose the magazine?" Presented a report on the department head of the institute, Doctor of Science in Technology Ramiz Aliguliyev stages of writing the article, structure, selection of magazines, articles, links, enhancing the performance evaluation of intellectual, literary styles and so on. briefed.
The emergence of the idea of the article, saying that the stages of research and writing of the article strukurunun speaker stressed the importance of properly. According to him, the title of the article should be short, to attract the attention of the reader and it should be pointed out about the article.
R. Aliguliyev summary of an article speaking about his description, critical, informative and graphic species, he said. He said that the summary should be included in the content of the work, and it should reflect the main content of the text.
Speaking about the magazine's rating criteria that determine the importance of scientific articles published in journals with impact factor, he said, the h-index, eigen-factor, and so on 5-year impact factor. noted that the evaluation criteria.
The article describes the main parts of his links to the resources, articles, etc. to share. ways to increase the number of citations in ways that increase the probability of impact factor is expressed Aliguliyev R. said: "High-referential to ask the authors of articles, the journal of high-referential, including a reference identify articles, online publications and articles inform authors and reviewers, and others of interest to them. improvement can be achieved with the impact factor ".
It is also commonly used keywords in the article, log, review writing, methodology, reflecting the results of research from scientific innovations that help the reader to understand the importance of the article and gave detailed information about the preparation of the list of literature.