Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir 2015-02-04 10:13:29 / KONFRANSLAR
Görkəmli Azərbaycan riyaziyyatçısı, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Akif Cəfər oğlu Hacıyev fevralın 3-də ömrünün 77-ci ilində vəfat edib.
Akif Hacıyev 1937-ci il dekabrın 8-də Bakı şəhərində görkəmli tənqidçi, ədəbiyyatşünas alim, professor Cəfər Xəndanın ailəsində anadan olmuşdur. Orta məktəbi Bakıda bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (ADU) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuş və 1960-cı ildə universiteti bitirərək təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutuna göndərilmişdir. İnstitutda kiçik elmi işçi, elmi katib, böyük elmi işçi və şöbə müdiri və direktor vəzifələrində çalışmışdır.
1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakültəsinin müdafiə şurasında “Bəzi operatorlar ailələrinin yaxınlaşma xüsusiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1964-74-cü illərdə A.Hacıyevin əldə etdiyi nəticələr qeyri-məhdud çoxluqlarda kəsilməz funksiyalar fəzasında təyin olunmuş xətti müsbət operatorlar ardıcıllıqlarının çəkili normalarda yığılması və belə funksiyalara yaxınlaşması istiqamətinin yaranmasında mühüm rol oynamışdır. Bu nəticələrin müəllifi kimi alim dünyanın qabaqcıl riyaziyyatçıları içində öz layiqli yerini tutmuşdur.
A.Hacıyevin tədqiqatlarının mühüm istiqamətlərindən biri də çoxölçülü sinqulyar inteqrallar nəzəriyyəsidir. Burada, məşhur sovet riyaziyyatçısı S.Q.Mixlin 1938-ci ildə simvolun və xarakteristikanın kürədə diferensial xassələrinin tədqiqinə başlamış və kürədə kvadratı inteqrallanan xarakteristikalar sinfində simvolun Sobolev fəzasında olduğunu göstərmişdir. Bu məsələnin həlli üçün A.Hacıyev simvolu təyin edən bürümə operatorunun tərs operatoru mühüm ifadəsini tapmış və kürədə Bessel potensialları fəzalarında simvol və xarakteristikanın qarşılıqlı diferensial xassələrini isbat etmişdir. Bu nəticələr A.Hacıyevin “Çoxölçülü bürümə tipli operatorlar nəzəriyyəsi üzrə tədqiqatlar” adlı doktorluq dissertasiyasının əsasını təşkil etmiş və o, 1982-ci ildə Moskvada, SSRİ Elmlər Akademiyasının V.Steklov adına Riyaziyyat İnstitutunun Müdafiə Şurasında dissertasiyasını müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
Alim 1985-ci ildə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) qərarı ilə “Riyazi analiz” ixtisası üzrə professor elmi adına layiq görülmüş, 1985-1989-cu illərdə AAK-ın qərarına əsasən Tbilisi Dövlət Universiteti nəzdində regional doktorluq şurasının üzvü təyin olunmuşdur.
1989-cu ildə A.Hacıyev Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
2001-ci ildən A.Hacıyev Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, həmin ilin iyul ayından isə akademiyanın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi olmuşdur. A.Hacıyev 2002-2005-ci illərdə Ali Attestasiya Komissiyasının “Riyaziyyat və mexanika” ixtisasları üzrə ekspert komissiyasının sədri olmuş, 2005-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu nəzdində riyaziyyat və mexanika ixtisasları üzrə doktorluq müdafiə şurasının sədridir.
Alim 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanına əsasən Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmiş, 2005-ci ildə isə ona “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür. 100-dan artıq elmi əsərin və monoqrafiyanın müəllifidir.
Tanınmış alim və səmimi insan Akif Hacıyevin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

The scientific community has suffered a heavy loss 2015-02-04 10:13:29 / CONFERENCES
Of outstanding mathematician, "Glory" order, Honored Scientist, vice-president of the National Academy of Sciences, Academician-Secretary of the Department of Mathematics, Physics and Technical Sciences, academician Akif Jafar Hajiyev on February 3 77th year of his life, died.
Akif Hajiyev Baku on 8 December 1937, a prominent critic, literary critic, Professor Jafar Khandan was born. After graduating from high school in Baku, the Azerbaijan State University (ASU) entered the faculty of mechanics and mathematics and graduated from university in 1960, was sent to the Institute of Mathematics and Mechanics, Academy of Sciences of Azerbaijan. Junior researcher at the institute, scientific secretary, worked as a senior researcher and head of the department and director.
In 1964 the Faculty of Mechanics and Mathematics of the University of the State Defense Council "Some convergence properties of families of operators on" thesis.
The results of the 1964-74 Hajiyev In the space of continuous functions assigned to the non-linear positive operators with limited majorities norms weighted sequences played an important role in the formation of the assembly and the direction of approach to such functions. The results of the scientist as an author in a decent place in the world's leading mathematicians.
One of the most important areas of research in the theory of multidimensional singular integrals Hajiyev. Here, in 1938, the symbol of the famous Soviet mathematician SQMixlin xarakteristikanın furnace and furnace began to investigate the differential properties of Sobolev spaces of square symbol inteqrallanan shown that the class characteristics. A.Hajiyev muffling the operator to address this issue in determining the inverse of the symbol and the furnace operator of the Bessel potential spaces reflected in the differential properties of characters and xarakteristikanın proved. These results Hajiyev "muffling the type of multidimensional research on operator theory," which was the basis of his doctoral thesis, and he, in 1982, in Moscow, USSR Academy of Sciences, Institute of Mathematics of VSteklov thesis Defense Council, the degree of Doctor of Physical and Mathematical Sciences received.
Scholars of the Higher Attestation Commission of the USSR in 1985 (EAC) with the decision, "Mathematical analysis" was awarded the academic title of professor, 1985-1989 EAC regional doctorate in accordance with the decision of the Board was appointed a member of the Tbilisi State University.
In 1989 he was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan A.Hajiyev.
Since 2001, the Academy of Sciences of Azerbaijan A.Hajiyev, Physics and Mathematics of the Academy in July of the same year, and was secretary of Department of Technical Sciences. Higher Attestation Commission for 2002-2005 A.Hajiyev "Mathematics and Mechanics" professions former chairman of the committee of experts, since 2005 under the auspices of the National Academy of Sciences, Institute of Mathematics and chairman of the board of a doctorate in mathematics and mechanics specialties.
Scientist in 2004 by the Decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the development of the science of "Glory" was awarded the Order, in 2005, he was "honored scientist" was awarded the title. More than 100 research papers and monographs.
Akif Hajiyev scientists and sincere person's memory will live on in the hearts of those who knew him.