İnstitutun gənc alimi AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının 2014-cü il üzrə I Hesabat-seçki konfransında çıxış edib 2015-02-02 11:04:25 / KONFRANSLAR
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının 2014-cü il üzrə I Hesabat-seçki konfransı keçirilib. Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, AR Prezidenti yanında Gənclər fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, o cümlədən AMEA-nın alim və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədi, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının üzvü, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova da çıxış edib.
“Son zamanlar AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin akademiyada önəm verdiyi məqamlardan biri AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının İKT ilə təmin olunmasıdır” – deyə bildirən Nigar İsmayılova hazırda AMEA-da çalışan əməkdaşların, xüsusilə də gənclərin məhdudiyyətsiz, yüksək sürətli İnternet imkanlarına malik olduqlarını nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın Avropa elm və təhsil mühitinə inteqrasiyasını təmin edən Data Mərkəzin yaradılması, respublikanın bütün regionları, xüsusilə də Gəncə və Naxçıvanda elmi şəbəkə strukturunun formalaşması və s. akademiyada İKT-nin tətbiqi imkanlarının genişləndirilməsi sahəsində aparılan islahatlar sırasındadır.
Onun sözlərinə görə, gənc alimlərin İKT-nin təqdim etdiyi bütün imkanlardan yararlanması və sosial şəbəkələrdə əhəmiyyətli müzakirələr aparması sübut edir ki, AMEA-da fəaliyyət göstərən intellektual gənclər “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Qlobal dünyada, o cümlədən virtual məkanda Azərbaycanın layiqli təmsil olunması və düşmənlərə qarşı virtual mübarizə aparılması məqsədilə qəbul olunmuş AMEA-da “Viki-mərkəzin yaradılması haqqında” 15 yanvar 2014-cü il tarixli qərar böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan N.İsmayılova akademik Akif Əlizadənin göstərişi ilə akademiyanın bütün institutlarında gənclərdən ibarət viki-qrupların yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bu gənclərin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda təlimlər keçməsi və virtual məkanda Azərbaycan naminə viki-əsgər kimi fəaliyyət göstərməsi nəticəsində son illər ərzində vikipediyada Azərbaycan dilində  nəşr olunan məqalələrin sayının 100 mini ötdüyünü, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti haqqında dəqiq və düzgün informasiya verən məqalələrin sayının artdığını dilə gətirib.
Məruzəçinin sözlərinə görə, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiya və alimlərin əsərlərinin dünyanın yüksək istinad indeksli jurnallarında nəşr olunması hazırda akademiyanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir: “Gənc alimlərin mütəmadi olaraq xarici ölkələrə ezam olunması, post-doktoral proqramlar vasitəsilə onların dünyanın aparıcı elmi təşkilatlarında fəaliyyət göstərməsi Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası üçün akademik Akif Əlizadənin apardığı siyasətin nəticələridir. Məhz bu sahədə həyata keçirilən islahatlar sayəsində AMEA-nın science.az portalına olan müraciətlərin sayı 1 ildən çox müddət ərzində 3 dəfə artmışdır”.
N.İsmayılova qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın İnformasiya Resursları Fondunun yaradılmasına göstərdiyi diqqət, fondun ən yüksək texnologiyalarla təchiz olunması, beynəlxalq elmi bazalara çıxış imkanlarının təmin olunması nəticəsində gənc alimlərin informasiya təminatı problemi aradan qaldırılmışdır. Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi bazalardan istifadə imkanları ilə yanaşı, bu bazalarda elmi əsərlərinin artmasının da mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb. Gənc alimlərdə ingilis dilində yüksək səviyyəli məqalələr yazmaq vərdişlərinin formalaşması üçün AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Thomson Reuters agentliyi, Elsevier, Springer kimi nəşriyyatlarla birgə xüsusi təlim seminarlarının keçirildiyini söyləyən məruzəçi bu treninqlərdə keyfiyyətli məqalələrin yazılması, nüfuzlu jurnalların tələblərinə riayət olunması qaydalarının öyrədildiyini, yüksək səviyyəli elmi əsərlərin ərsəyə gətirilməsi üçün biliklərin aşılandığından söz açıb. O, son illər ərzində Scopus elmi bazasında azərbaycanlı alimlərin əsərləri və bu əsərlərə olunan istinadların sayının xeyli artmasını bu istiqamətdə aparılan islahatların səmərəliyinin göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Akademik A.Əlizadəyə elm, təhsil, xüsusilə də gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıya, yaradılmış mükəmməl elmi mühitə görə minnətdarlığını bildirən N.İsmayılova həmkarlarını Azərbaycan elmi naminə həmrəy olmağa səsləyib.
Tədbirin sonunda şuranın tərkibinə yeni üzvlərin seçilməsi məsələsi müzakirə olunub. N.İsmayılova səsvermə yolu ilə şuranın üzvlüyünə seçilib.

Young Scientists and Specialists Council of the Institute of young scientists in 2014 I spoke at the reporting conference 2015-02-02 11:04:25 / CONFERENCES
Today, the main building of the National Academy of Young Scientists and Specialists Council's 2014 report on the first election was held. At the meeting the president, Akif Alizadeh, Minister of Youth and Sports Minister Azad, Executive Director of the Science Development Fund under the President E. Babaev, President and Executive Director of the Youth Foundation Farhad Hajiyev, director of the Institute of Information Technology, National Academy of Sciences, Academician-Secretary, academic Aliguliyev, including NASA scientists and experts took part.
The event Institute of Information Technology "President's Award for Youth" to the candidate, a member of the Council of Young Scientists and Specialists, made a PhD in Nigar Ismailov.
"Recently, President of the National Academy of Sciences, acad One of the Academy of Sciences of the importance of scientific institutions and organizations in the provision of ICT" - he said Nigar İsmayılova employees currently at the National Academy of Sciences, especially young people, without limitation, the fact that they have access to high-speed Internet said. According to NASA, the European Data Centre, which provides integration of science and education, environment, all regions of the country, especially in the formation and structure of scientific network of Ganja and Nakhchivan. Expanding opportunities for the application of ICT in the academy is one of the reforms.
According to him, the young scientists to take advantage of all the opportunities offered by ICT and social networks that have proven important discussions, and intellectual functioning in young people of Azerbaijan "2020" concept has been operating in accordance with the requirements.
Global world, including adequate representation in the virtual space and the virtual fight against the enemies of conduct adopted in the "Wiki-center on the" judgment of 15 January 2014, he stressed the importance of instruction N.Ismayilova acad all academic institutions with established groups of young people said that wiki. The Institute of Information Technology to train young people and for the sake of the virtual space to function as a result of wiki-soldiers in recent years in the number of articles published on Wikipedia exceeded 100 thousand, as well as the history, culture and correct information about the exact number of the articles said.
According to the speaker, integrated into the international scientific and scholarly works published in indexed journals in the world of high-reference is one of the main activities of the ADA: "Young scientists will be regularly sent to foreign countries, the world's leading scientific organizations through programs including post-doktoralık functioning of the international policy environment for the integration of research results acad. Thanks to the reforms carried out in this field in the NASA portal science.az number of applications increased by 3 times over a period of 1 year. "
N.Ismayilova the President of Azerbaijan Ilham Aliyev for the attention of Information Resources Fund, a fund of the highest technologies, providing access to international scientific databases have been eliminated as a result of the issue of the provision of information for young scientists. In addition to access to international scientific bases of Azerbaijani scientists, said that the most important issues in these databases increase in scientific publications. The formation of high-level skills in English to write articles for Young Scientists for Science Development Fund under the President of the Republic, Thomson Reuters, Elsevier, Springer publishers, such as training seminars held by the Special Rapporteur that the quality of the training articles, trained in prestigious journals in compliance with the requirements of the rules, a high-level inculcation of knowledge and talked about for the construction of scientific publications. She works of Azerbaijani scientists in recent years, and it works Scopus scientific basis of the significant increase in the number of citations as an indicator of the effectiveness of the reform process.
Academic AƏlizadəyə science, education, care and attention, especially young people, expressed his gratitude for the excellent scientific environment for the sake of solidarity with the N.Ismayilova colleagues called them to be.
In the end, the council discussed the issue of the selection of new members. N.Ismayilova elected by voting members of the board.