Elmmetriya, text mining və sosial şəbəkələrin analizi problemləri istiqamətində araşdırmalar davam etdirilir 2015-01-26 09:46:05 / KONFRANSLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2015-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olunub. Planı təqdim edən texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev rəhbərlik etdiyi şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənilməsi üzrə müxtəlif aktual mövzularda aparılacaq elmi-təqdqiqat işlərindən söz açıb.
E-elmin formalaşması istiqamətində yerinə yetirilən araşdırmaları diqqətə çatdıran R.Alıquliyev cari ildə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, antiplagiat sistemlərinin elmi-nəzəri və texnoloji əsaslarının araşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
O, həmçinin böyük həcmli məlumatlar toplusundan (Big Data) biliklərin aşkarlanması, sosial şəbəkələrin analizi və idarə olunması, dinamiki obyektlərin identifikasiyası istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat işlərinin aparılacağını söyləyib.
R.Alıquliyev qeyd edib ki, cari ildə şöbə əməkdaşlarının beynəlxalq və respublika miqyaslı elmi konfrans və tədbirlərdə iştirakı, SCOPUS, Compendex, ACM Digital Library, IEEE Xplore, DBLP kimi nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən, respublika və digər ölkələrin Ali Attestasiya Komissiyasının siyahısında olan jurnallarda elmi məqalələrin nəşri nəzərdə tutulur.
Şöbənin beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərindən söz açan alim bildirib ki, 2015-ci ildə Avstraliya və Malayziyanın müvafiq qurumları ilə elmi əlaqələrin qurulması planlaşdırılır.

Scientometrics, text mining and social network analysis to problems being investigated 2015-01-26 09:46:05 / CONFERENCES
No. 13 Institute of Information Technology Department of the action plan for 2015 was discussed. The techniques presented a plan for information technology department, headed by Dr. Ramiz Aliguliyev formation of information society and scientific-theoretical problems and develop effective methods of scientific research, the work will be talked about various current issues.
Noting that research is carried out in accordance with the formation of E-science R. Aliguliyev indices for evaluation of scientific activity in the development of scientific and technological bases antiplagiat systems is planning to investigate.
It is also a large-scale set of data (Big Data) knowledge, detection, and management of social network analysis, dynamic objects in the identification of areas of research that will be conducted.
Aliguliyev R. noted that the employees of the department of international and national scale in the current year participation in scientific conferences and events, Scopus, Compendex, ACM Digital Library, IEEE Xplore, scientific databases, such as DBLP indeksləsən, the Higher Attestation Commission of the Republic and other countries in the list of scientific journals articles will be published.
Speaking about the prospects for international cooperation department scientist said that in 2015, the establishment of scientific cooperation with the relevant authorities in Australia and Malaysia planned.