Rasim Əliquliyev: “Bu gün Azərbaycan İKT sahəsində regionun lider dövlətinə çevrilib” 2014-12-30 14:36:16 / KONFRANSLAR
Bu il ilk dəfə olaraq Azərbaycan alimlərinin I Qurultayı keçirildi. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Rabitə və Yüksək Texnologiyalar və Təhsil nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə təşkil edilən iclasda təkcə ölkə daxilindən deyil, eyni zamanda müxtəlif dövlətlərdə yaşayan, elm sahəsində tanınmış, çox nüfuzlu Azərbaycan alimləri də iştirak etdilər. Bununla yanaşı, internet üzərindən canlı yayımlanan qurultayı dünyanın hər yerindən izləmək mümkün oldu. Azərbaycan elminin bu günü, sabahı və perspektivlərindən söz açılan qurultay həm ölkə ictimaiyyəti, həm də xaricdə yaşayan soydaşlarımız tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Rabitə dünyası” qəzetinə müsahibəsində qurultayın məqsədlərindən danışan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, bu tədbirin keçirilməsinin zəruriliyi müasir dünyanın qlobal çağırışlarının, həmçinin iyirmi ildən artıq müstəqillik yolu keçmiş Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafının, bu inkişafa müvafiq olaraq Azərbaycan elmində gedən proseslərin məntiqi nəticəsi kimi meydana gəlib:
- Bu gün Azərbaycanın milli sərvəti olan elmi potensialın qorunması, inkişaf etdirilməsi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini təşkil edir. Hamınıza yaxşı məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında intellektual inkişaf modelinə əsaslanan biliklər cəmiyyətinin formalaşdırılması əsas strateji inkişaf xətti kimi qəbul edilmişdir.
Konsepsiya Azərbaycan elmi qarşısında tamamilə yeni vəzifələr qoyur. Bu vəzifələr tələb edir ki, həm dövlət, həm biznes, həm də vətəndaş cəmiyyəti sektorunda çalışan Azərbaycan alimləri vahid bir amal naminə öz qüvvələrini səfərbər etsin, bir tərəfdən müasir dünyanın çağırışlarına, digər tərəfdən ölkənin strateji inkişafı baxımından elmin üzərinə düşən vəzifələrin icrasına vaxtında və adekvat cavab verə bilsin. Azərbaycan alimlərinin I Qurultayının keçirilməsi ideyası məhz belə bir zərurətdən meydana gəlmişdir.
Onu da qeyd etmək istərdim ki, qurultayı səciyyələndirən əsas cəhətlərdən biri də burada dövlət qurumları ilə yanaşı, elmin kommersiyalaşdırılması və populyarlaşdırılması üçün perspektivlər yaradan biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarında fəaliyyət göstərən qurumların nümayəndələrinin də iştirakı idi. Bu sahələrdə fəaliyyət göstərən qurumların da tədbirə cəlb edilməsi Azərbaycan elminin ağırlığının yalnız dövlət sektorunun çiynində deyil, eyni zamanda biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarının da üzərində olmasını göstərir. Ölkədə biliklər cəmiyyətinin təşəkkülü, biznesin intellektuallaşdırılması, elmin kommersiyalaşdırılması, innovativ və biliklər iqtisadiyyatının formalaşdırılması Azərbaycan alimlərinin I Qurultayının əsas məqsədlərindən biri idi.
Çox əlamətdar haldır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev quгultaya təbrik ünvanladı. Bu, Azərbaycan elminə dəstək olmaqla yanaşı, eyni zamanda alimlərin üzərinə də xüsusi məsuliyyət qoyur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin qurultaya təbrik məktubu ünvanlaması dövlət siyasətində elmin prioritet istiqamət olduğunu bir daha təsdiq edir. Cənab prezident təbrik məktubunda qurultay iştirakçılarına müraciətlə qeyd etmişdir ki, iqtisadiyyatımızın davamlı inkişafı, biliklərə əsaslanan cəmiyyətin formalaşması və insan kapitalına investisiyaların qoyuluşu yaxın perspektiv üçün başlıca strateji məqsədlərimizdəndir. Bütün bunlar yüksəkixtisaslı insan resursları, yeni elmi yanaşmalar və çevik innovasiya fəallığı tələb edərək Azərbaycan elmi qarşısında tamamilə yeni vəzifələr irəli sürür. Əminəm ki, ilk qurultayınızda bununla əlaqədar səmərəli fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılacaq, respublikamızın gələcəyi baxımından böyük əhəmiyyətə malik fəaliyyət proqramı qəbul olunacaqdır.
Cənab Prezidentin Azərbaycan alimlərinə ünvanladığı bu məktubda deyilənlər Azərbaycan elminin inkişaf perspektivlərini müəyyənləşdirən strateji müddəalardır.
- Qurultayda bir sıra məruzə və çıxışlar dinlənildi. Burada aparıcı istiqamət kimi hansı prioritetlər və çağırışlar vurğulandı?
- İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “Müasir dünyanın çağırışları və Azərbaycan elminin prioritetləri”, Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun “İnnovativ inkişaf: müasir baxışlar” və təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun “Elm və təhsilin inteqrasiyasının bəzi məsələləri haqqında” adlı üç əsas məruzə dinlənildi.
Mən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin həm müasir dünyanın çağırışları, həm də ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından Azərbaycan elminin yeni doktrinasının əsas postulatlarını özündə əks etdirən məruzə üzərində xüsusi dayanmaq istərdim.
Akademik Akif Əlizadə ölkə başçısının “Azərbaycan bölgənin elm mərkəzinə çevrilməlidir!” çağırışını Azərbaycan elminin yaxın perspektiv üçün strateji hədəfi olduğunu bildirərək bu hədəfə çatmaq üçün Azərbaycan alimləri qarşısında konkret vəzifələr irəli sürdü. Akademik Akif Əlizadə qeyd etdi ki, Azərbaycan elmi bəzi obyektiv və subyektiv problemlərlə xarakterizə olunan mərhələni arxada qoyaraq islahatlarla müşayiət olunan yeni inkişaf yoluna qədəm qoymuşdur. Təqdirəlayiq haldır ki, Azərbaycan elmində müşahidə olunan müsbət tendensiyalar nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə əks olunan konkret rəqəmlərlə təsdiq olunur.
Akademiyanın prezidenti dünyanın müxtəlif ölkələrindən gəlmiş əslən azərbaycanlı alimlərə üzünü tutaraq bildirdi ki, bizdə olan məlumata görə, ümumiyyətlə, xaricdə 500-dən artıq azərbaycanlı alim çalışır. Bu, böyük qüvvədir. Həm ölkəmizdə, həm də onun hüdudlarından kənarda fəaliyyət göstərən alimlər dövlətimizin, xalqımızın maraqları, onun intellektual potensialının inkişafı naminə öz qüvvələrini səfərbər etməlidirlər.
Çox təqdirəlayiq haldır ki, Azərbaycanda elmin inkişafına məsul bir şəxs olaraq akademik Akif Əlizadə elmi fəaliyyət sahəsindəki həllini gözləyən bir sıra problemlərdən də bəhs etdi. Onların həlli üçün konkret təkliflər irəli sürdü. O qeyd etdi ki, Azərbaycan elmi qarşısında o qədər də sadə vəzifələr durmur və onların həlli bütün elmi ictimaiyyətin sistemli və enerjili gücünü tələb edir. Azərbaycanın mənafeyi naminə elmi idarəetmənin bütün halqaları əlbir və təşkilatlanmış bir qüvvə kimi sinxron işə keçməlidir. Bu, AMEA-nı ölkənin aparıcı intellektual mərkəzinə və dövlət elmi-texniki siyasətinin ayrılmaz elementinə çevirməyə imkan verər.
Mən eyni zamanda qurultayın əsas məruzəçilərindən biri olan Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun elm və təhsilin inteqrasiyasının bəzi problemləri ilə bağlı çıxışını da qeyd etmək istərdim. Nazir bildirdi ki, bu gün qarşımızda duran ən mühüm məsələ elm və təhsilin inteqrasiyasına nail olmaq, onların qarşılıqlı əlaqəsini gücləndirməkdir. O qeyd etdi ki, ali təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların prioritetlərinin də müəyyənləşdirilməsi vacib məsələlərdəndir. Ali təhsil müəssisələrində elmi tədqiqatların genişləndirilməsi üçün maliyyə resurslarının axtarılıb tapılması ilə bağlı tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
Təbii ki, elm və təhsil bir bütövün tərkib hissələridir. Odur ki, elmi təhsilsiz, təhsili isə elmsiz təsəvvür etmək qeyri-mümkündür. Qurultayda Təhsil Nazirliyi ilə AMEA arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivləri barədə də müəyyən müzakirələr aparıldı.
- Rasim müəllim, məlum olduğu kimi, Azərbaycan alimlərinin I Qurultayı İKT-nin geniş tətbiqi ilə bağlı öz formatının yeniliyi ilə də əvvəlki tədbirlərdən əsaslı olaraq fərqlənirdi. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
- Tamamilə doğrudur. Qurultayda müzakirə olunan məsələlərin ümummilli əhəmiyyətli olduğunu nəzərə alaraq, xüsusən dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlıların bu məsələlərdən xəbərdar olmaları üçün tədbirin internet üzərindən canlı yayımı da təşkil edildi. Belə ki, qurultay həm fiziki, həm də virtual formada keçirildi. Yəni qurultayda canlı iştirak edənlərlə yanaşı, virtual iştirak etmək imkanı da yaradıldı. Çoxsaylı virtual iştirakçılarla qurulmuş əks əlaqə və xaricdən qurultaya ünvanlanmış müraciətlər onu göstərdi ki, tədbirimiz ölkədən kənarda fəaliyyət göstərən vətəndaşlar tərəfindən də çox böyük maraqla izlənilmişdir.
- Yəqin virtual çıxışları və qurultaya ünvanlanan təbrikləri, müraciətləri də xüsusi qeyd etmək lazımdır.
- Əlbəttə. Qurultayda dünyanın müxtəlif elmi mərkəzləri və nüfuzlu universitetlərində çalışan əslən azərbaycanlı alimlər virtual olaraq iştirak etdilər. Onlardan dünya şöhrətli, professor Lütfi Zadəni xüsusilə qeyd etmək istərdim. O qeyd etdi ki, Azərbaycan iki xüsusiyyətə malik olmaqla çox şanslıdır. Birinci, savadlı və uzaqgörən rəhbərlik, bacarıqlı insanlar və təbii ehtiyatlar - xüsusilə neft və qaz. Bu sərvət Azərbaycanı çoxlu təşəbbüslər irəli sürməyə sövq edib. Bunlardan biri 2013-cü ilin elm, informasiya texnologiyaları ili elan olunmasıdır. Kosmosa çıxış, Yay Avropa Oyunları, “Avroviziya” və digər təşəbbüslər Azərbaycanı dünya miqyasında tanıtdırır. Dünya şöhrətli alimin bu qiyməti müasir Azərbaycanın düzgün strateji inkişaf yolunda olduğunu, bu inkişafda elmin, intellektin həlledici rol oynadığını bir daha təsdiq edir. Həmçinin qeyd etmək istərdim ki, dünya şöhrətli alimin Azərbaycana belə doğma münasibəti onu göstərir ki, o, bir azərbaycanlı kimi doğma vətənində gedən prosesləri həssaslıqla izləyir, özünü Azərbaycan elminin ayrılmaz bir hissəsi hesab edir.
- Qurultayın əsas təşkilatçılarından olan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə AMEA arasında əməkdaşlıq perspektivləri haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Son illər ölkə rəhbərliyinin qayğısı ilə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən müxtəlif sosial-iqtisadi sferalarında İKT geniş tətbiq olunur və ölkəmizdə müvəffəqiyyətlə informasiya cəmiyyəti formalaşır, İKT infrastrukturunun genişləndirilməsi və sürətli inkişafı nəticəsində cəmiyyətin müxtəlif sferaları üzrə elektron hökumət, elektron təhsil və s. kimi virtual mühitlər təşəkkül tapır. Məhz bunun nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan İKT sahəsində regionun lider dövlətinə çevrilmişdir. Qurultayda akademik Əli Abbasov da qeyd etdi ki, Azərbaycan Ümumdünya İqtisadi Forumun hesabatlarına görə son 10 ildə dünyanın ən dinamik inkişaf edən iqtisadiyyatına daxil olmuş, iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətliyinə görə dünyada 38-ci yeri, İKT-nin inkişafına görə 49-cu yeri, hökumətin İKT-nin gələcək inkişafına yanaşmasına görə 6-cı yeri tutur.
Bütün bu nailiyyətlərlə yanaşı, ölkə üzrə şəbəkə infrastrukturunun formalaşdırılması, elmi informasiya resurslarının yaradılması, beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiya, alimlərin böyük hesablama və yaddaş resurslarına olan tələbatlarının ödənilməsi, nəticə etibarı ilə rəqəmsal fərqin aradan qaldırılması və s. kimi istiqamətlər üzrə həyata keçirilməsi zəruri olan bir sıra tədbirlər vardır. Bu tədbirlərin böyük əksəriyyəti elmi yanaşma tələb etdiyindən onların reallaşdırılması AMEA ilə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin qarşılıqlı əməkdaşlığını tələb edir.
Qurultayda elmi fəaliyyətdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinin daha da genişləndirilməsi, “Elmin informasiyalaşdırılması haqqında dövlət proqramı”nın qəbul edilməsi, elmi resursların informasiyalaşdırılması və internet mühitdə yayılması ilə bağlı müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətləri üzrə hər iki qurum arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi qərara alındı.
Qurultayda əsas məruzə ilə çıxış edən Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasov qeyd etdi ki, qlobal rəqabət şəraitində respublikanın insan potensialının davamlı şəkildə yüksəldilməsi, gənc, yaradıcı, yüksək intellektual səviyyəli insanların istedadından maksimum istifadə edilməsi dövlətin innovasiyalı inkişafının təmini baxımından son dərəcə zəruridir. İKT, nanotexnologiyalar, kosmik, mikroelektronika, nüvə, biotexnologiyalar və digər elmi tutumlu sahələr üzrə kadr hazırlığı prioritet istiqamətlər hesab olunur.
Bütün bunlar AMEA ilə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi arasında gələcək əməkdaşlıqla bağlı perspektivlər açır.
- Qurultaydakı müzakirələrin nəticəsi olaraq rəsmi bir sənəd qəbul olundumu?
- Qurultayda aparılan müzakirələrin nəticəsi olaraq, həm əsas məruzələrdə səslənən fikirləri, həm müxtəlif çıxışlarda irəli sürülən təklifləri özündə ümumiləşdirən “Azərbaycan alimlərinin I Qurultayının Bəyannaməsi” qəbul olundu. Bəyannamədə dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarında aparılan elmi araşdırmalarda “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının müddəalarından irəli gələn vəzifələrin rəhbər tutulması, fundamental və tətbiqi tədqiqatların prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, elm və təhsilin vahid sosial institut kimi inteqrasiyasına nail olunması kimi mühüm məsələlər öz əksini tapmışdır. Həmçinin, İKT-nin geniş tətbiq olunması, intellektual gəncliyin formalaşdırılması, elmin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, alimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, elmi fəaliyyət sahəsində normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi, fundamental elmi araşdırmalarda multidissiplinar yanaşmanın prioritet fəaliyyət istiqaməti olaraq qəbul edilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində tədbirlərin daha da gücləndirilməsi və s. məsələlər də Bəyannamənin əsas müddəalarını təşkil edir.
- Rasim müəllim, maraqlı müsahibə üçün sizə təşəkkür edir, gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzu edirik.
- Təşəkkür edirəm. Fürsətdən istifadə edərək qurultayın Təşkilat komitəsi və Azərbaycan elmi ictimaiyyəti adından 31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibəti ilə bütün dünya azərbaycanlılarını təbrik edir, Azərbaycan naminə onları həmrəyliyə dəvət edirəm.

Rasim Alguliyev: "Today, Azerbaijan is a regional leader in the field of ICT" 2014-12-30 14:36:16 / CONFERENCES
This year, for the first time, the scientists were first Congress. National Academy of Sciences (ANAS), jointly organized by the Ministry of Communications and Information Technologies and Educational session organized not only within the country but also in the various states, known in the field of science, the scientists took part in a very prestigious. In addition, broadcast live over the Internet, Congress was able to watch all over the world. Science today, tomorrow and the prospects of the Congress opened the public, but also highly appreciated by our compatriots living abroad.
"Communication World" Speaking in an interview with the goals of the National Academy of Sciences academician-secretary of the congress, the director of the Institute of Information Technology, academic Aliguliyev said that the global challenges of the modern world, the importance of this event, as well as through more than twenty years of independence, the socio-economic development, the in accordance with the processes leading to the development of science came into being as a result of:
- The protection of the national wealth of scientific potential, is one of the most important areas of public policy development. All of you are well aware, approved by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev of Azerbaijan "2020" model of development based on the concept of intellectual knowledge society has been recognized as a key strategic development line.
A completely new concept in the face of the scientific tasks. The tasks that require both the public and businesses, as well as the civil society sector to mobilize their forces for the sake of the sole unit of scientists, on the one hand the challenges of the modern world, on the other hand, the strategic development of the country in terms of timely and adequate response to the execution of the duties of science possibly not. The idea of such a necessity First Congress of scientists has occurred.
I also would like to note that one of the main features characterizing the Congress government agencies, along with the commercialization of science and prospects for generating business and civil society sectors to promote the participation of representatives of the organizations had. Organizations operating in these areas to prevent the involvement of the public sector alone shoulders the weight of the science, but also in business and civil society sectors to be on the show. The formation of knowledge in society, business, intellectual, commercialization of science, innovation and the knowledge economy was one of the main goals of the formation of the I Congress of the scientists.
It is very significant that the President of Azerbaijan Ilham Aliyev congratulates qugultaya. This, along with supporting the science, but also imposes a special responsibility on academics.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev sent a congratulatory letter that reaffirms the priority of science in public policy. In his letter, Mr. President noted that the participants of the congress, economy, sustainable development, human capital formation and investment knowledge-based society, the main strategic objectives for the near future. All of these highly qualified human resources, innovation activity by requiring new scientific approaches and flexible in the face of the science suggests an entirely new tasks. I am sure that will be discussed at the first assembly and fruitful exchange of views on this issue, is of great importance for the future of the program of action will be taken.
Mr. President, the scientists said in a letter addressed to the provisions of strategic Identifying the development of science.
- The conference heard a number of reports and speeches. As noted in the driving direction of the priorities and challenges?
- The president of the National Academy of Sciences, acad "science priorities and challenges of the modern world", the Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov "Innovative Development: Modern views" and the Education Minister Mikail Jabbarov "On some issues of the integration of science and education" the three main papers were given.
I was president of the National Academy of Sciences, acad the challenges of the modern world, but also in terms of socio-economic development of the new doctrine would like to speak about the report, which reflects the basic postulates.
Akif Alizadeh the President "should become a center of the region's science!" The call of the strategic goal for the near future to achieve this goal, the scientists said that the suggested specific tasks. Akif Alizadeh noted that some of the science behind the stage is characterized by objective and subjective problems associated with the reforms embarked on a new path of development. It is notable that the positive trends observed in the science of concrete figures are confirmed as reflected in the prestigious international rankings.
President of the Academy of Azerbaijani scientists from different countries turned towards the origin, according to the information we have, in general, more than 500 scientist working abroad. This is a great force. In our country, as well as scholars in and outside of our state, our nation's interests, should be mobilized for the development of its intellectual potential.
It is remarkable that, as the person responsible for the development of science in the field of academic research activities Alizadeh has also mentioned a number of problems to be solved. Put forward concrete proposals for their solution. He noted that the research does not stand in the face of challenges and their solutions so simple and energetic power system requires the entire scientific community. Scientific management arrangement for the benefit of all the rings and organized as a force must be employed simultaneously. This is the state of the country's leading intellectual center of science and technology policy and will be an integral element to turn.
I also Minister of Education Congress, which is one of the main məruzəcilərindən Michael Cabbarov some problems related to the integration of science and education, I would like to mention in his speech. The Minister said that the most important issue facing us today to achieve the integration of science and education, to strengthen their interactions. He noted that the determination of priorities for scientific research institutions of higher education are very important. Institutions of higher education, scientific research, to find the financial resources to expand the measures to be implemented.
Of course, science and education are part of a great whole. So, scientific education, training and the lack of knowledge, it is impossible to imagine. The congress about the prospects of cooperation between the Ministry of Education and the National Academy of Sciences was discussed.
- Rasim teacher, as is well known, the scientists first Congress regarding the application of ICT and innovation in the format of the previous measures differed substantially. What can you say about it?
- Absolutely. Given the great importance of the issues discussed at the congress, the Azerbaijanis living in different countries, in particular to be aware of these issues in the live broadcast of the event was held over the Internet. Thus, the Congress, both physical and virtual form in place. In other words, those who attended the conference live, as well as the opportunity to participate in a virtual set. Numerous built-in virtual participants feedback and abroad showed that appeals to Congress, acting outside event followed with great interest by the citizens.
- Probably virtual performances and congratulations to the congress, applications should be noted as well.
- Of course. Research centers around the world congress of Azerbaijani origin and scientists working in prestigious universities participated virtually. Of them are world famous, I would like to emphasize Professor Lotfi Zadeh. He noted that the effect of having two very lucky. First, competent and visionary leadership, skilled people and natural resources - particularly oil and gas. The wealth of a country has to take the initiative. One of them is the science of 2013, is the Year of Information Technology. Speaking at the launch of the Summer Games in Europe, "Eurovision" and other initiatives introduced in the world. The strategic development of a world-renowned scientist is the cause of this price, the development of science and reaffirms the role of intelligence. Also, I would like to point out that such a world-renowned scholar of his attitude shows that the processes are followed precisely to as Azerbaijani homeland, he is considered an integral part of science.
- Which is the main organizers of the congress with the Ministry of Communications and Information Technologies can say about the prospects of cooperation between NASA?
- In recent years, the attention of the country's leadership by the Ministry of Communications and Information Technologies are widely used in various social and economic spheres of ICT and the emerging information society successfully, in different spheres of society as a result of the rapid development of ICT infrastructure and the expansion of e-government, e-learning and so on. As virtual environments is formed. As a result, it has become a regional leader in the field of ICT. Ali Abbasov said at the congress, the World Economic Forum in the last 10 years, according to reports received by the world's most dynamic economy, competitiveness of the economy in the world, 38th, 49th place for the development of ICT in government ICT from the perspective of the future development of the 6th place.
In addition to all these achievements, the formation of network infrastructure across the country, scientific information resources, integrated into the international scientific environment, the demand for computing and memory resources of the scientists, and others as a result of the elimination of the digital divide. A number of measures as are necessary to carry out the directions. The measures required to implement them in the vast majority of the scientific approach, with the cooperation of the Ministry of Communications and Information Technologies requires.
The congress will further expand the application of information and communication technologies in scientific activity, "State Program on Informatization of Science", the adoption of information technology and the Internet in the dissemination of scientific resources related to the implementation of measures to strengthen cooperation between the two organizations on the direction was decided.
The keynote speaker at the conference, the Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov said that the human potential in a sustainable way of increasing global competition, the young, creative, making maximum use of high intellectual level of talent of the people is extremely important in terms of innovative development. ICT, nanotechnology, aerospace, microelectronics, nuclear, biotechnology and other scientific areas are considered priority areas of staff training.
All of the Ministry of Communications and Information Technologies opens perspectives on further cooperation.
- Was adopted by Congress as a result of an official document?
- As a result of discussions at the conference, the statements made in the main report, which summarizes the proposals in various speeches, "the scholars of the First Congress Declaration" was adopted. The declaration of state, business and civil society sectors of the scientific research, "the 2020" concept arising out of the arrest of senior positions, fundamental and applied research priorities, the development of international scientific cooperation, integration of science and education as a social institution to achieve a uniform as reflected in the significant issues. Also, the widespread use of ICT, the intellectual formation of youth, strengthening the material-technical base of science, scientists and improvement of social conditions, strengthening the regulatory framework in the field of scientific activities, multidisciplinary approach in fundamental scientific research as a priority direction of the adoption of measures to popularize science further strengthening. The main provisions of the Universal Declaration of issues.
- Rasim teachers, thank you for the interesting interview, we wish you every success in your future endeavors.
- Thank you. Taking this opportunity, on behalf of the Congress Organizing Committee and the scientific community on December 31 on the occasion of Solidarity of World Azerbaijanis and New Year's Day is celebrated all over the world Azerbaijanis, for the sake of solidarity, I invite them.