Dil biliklərinin mənimsənilməsində ümumavropa təcrübəsi araşdırılıb 2018-10-01 11:00:00 / ELMİ İCLASLAR
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 12 saylı şöbənin növbəti seminarı keçirildi. Seminarda şöbənin əməkdaşı Pirdas Muradova “Dil biliklərinin mənimsənilməsində ümumavropa təcrübəsi” mövzusunda apardığı araşdırmaların nəticələrini təqdim etdi.
Məruzəçi öncə CEFR (Common European Framework of References for Languages – Ümumavropa dilləri üçün çərçivə proqramı) haqqında məlumat verərək onun hər hansı dilin tədrisi üçün dərsliklər və əlavə dərs vəsaitlərini dilləri dəstəkləyən proqramların inkişafı və dil biliklərinin qiymətləndirməsi üçün alət və resurslarla təmin edən çərçivə proqramı olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu proqramın ideyası 1991-ci ilin noyabr ayında Avropa Şurasının İsveçrədə keçirilən simpoziumunda təklif edilmiş, 1996-cı ilin sonunda isə ilkin varianti təqdim olunmuşdur.
P.Muradovanın sözlərinə görə, “Ümumavropa dilləri üçün ortaq çərçivə proqramı” dil öyrənənlərə həmin dildə ünsiyyət qurmaq və ondan səmərəli istifadə etmək üçün  hansı məqamlara diqqət yetirməyin vacib olduğunu öyrədir.
Bu proqram Avropada dil mütəxəsislərinin təhsil proqramları, tədris planları, testlər, dərsliklərin layihələndirilməsi və təkmilləşdirilməsi üçün ümumi baza ilə təmin etməyi, müxtəlif dillərin pedaqoqları arasında pedaqoji təhsili və əməkdaşlığı dəstəkləməyi, öyrənmə prosesinin hər bir mərhələsində öyrənən şəxsin bilik səviyyəsini yoxlamağı və s. tutur.
O, bildirdi ki, Ümumavropa dilləri üçün ortaq çərçivə proqramına görə, dil 3 əsas cəhətə görə formalaşır – dil fəaliyyəti, fəaliyyətin baş verdiyi sahələr və bacarıqlar. Proqram dil fəaliyyətini informasiyanın qəbulu (dinləmə və oxu), istehsalı (danışıq və yazı), qarşılıqlı əlaqə (danışıq və yazı) və vasitəçilik (tərcümə) kimi növlərə ayırır.
Məruzəçi, həmçinin CEFR testinin məzmunu və məqsədi, proqramın praktikada tətbiqi, eləcə də təhsil, miqrasiya və iş məqsədilə yüksək səviyəli ingilis dili testi olan IELTS (International English Language Testing System - Beynəlxalq İngilis Dili Test Sistemi) haqqında ətraflı məlumat verdi.
P.Muradova Azərbaycan dilinin xarici dil kimi tədrisi ilə əlaqədar, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan və bu təcrübənin ana dilinə uyğunlaşdırılaraq tətbiqini nəzərdə tutan bir sıra təkliflər də irəli sürdü. Bu məqsədlə Azərbaycan dilinin xarici dil kimi öyrədilməsi üçün tədris planının, eləcə də plana əsaslanan dərslik və əlavə dərs vəsaitlərinin (audio, video, proqram təminatları və s.) hazırlanması, beynəxalq standartlara əsaslanan yeni qiymətləndirmə meyarlarının işlənilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Sonra şöbənin əməkdaşı Nərgiz İsmayılova “İnformasiyanın yayılmasında sosial şəbəkələrin rolu” mövzusunda çıxış etdi. Məruzəçi bildirdi ki, araşdırma zamanı onlayn məlumatların yayılmasında sosial şəbəkələrin  rolu və informasiyanın yayılmasında güclü və zəif əlaqələrin rolu araşdırılmışdır.
O, həmçinin fərdlər arasında paylaşmanın kommutativ yayılması, demoqrafik xüsusiyyətlər, əlaqələrin gücü və hesablanması haqqında məlumat verdi.
N.İsmayılova “Facebook”da diffuziya kimi hadisələri izah edən daxili təsir, müstəqil xarici təsir və xarici təsir kimi 3 mümkün halın olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, istifadəçilər arasında güclü əlaqələrin geniş yayılmasına baxmayaraq, zəif əlaqələr daha çox təsirə malikdir.

The European experience in mastering the language skills studied 2018-10-01 11:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
Today, at the Institute of Information Technology of ANAS, the next seminar of Department №12 was held. At the seminar, Pirdas Muradova, the employee of the department, presented the results of her research on "European experience in mastering language skills".
The speaker provided information on the CEFR (Common European Framework of References for Languages).  She pointed out that it is a framework program that provides tools and resources for developing language training programs and language assessment tools for textbooks and supplementary textbooks for teaching any language. The idea of this program was proposed at the symposium of the Council of Europe in Switzerland in November 1991 and the original version was submitted in late 1996.
According to her, the " Common European Framework of References for Languages " teaches learners how important it is to pay attention to language learning and communication.
This program provides a common base for language training programs, curricula, tests, textbook design and improvement, support for pedagogical education and collaboration among different language educators, to check the level of knowledge of the learner at each stage of the learning process and so on.
According to the Common European Framework of References for Languages, language is formed according to 3 key points - language activity, areas of activity and abilities. The program distinguishes language activity as information reception (listening and reading), production (spoken and written), mutual communication (spoken and written) and mediation (translation).
The speaker also provided detailed information about the content and purpose of the CEFR test, the application of the program, as well as the IELTS (International English Language Testing System), a high-level English language test for education, migration and work.
P.Muradova also proposed a number of suggestions on the application of Azerbaijani as a foreign language based on international experience and adapting it to the mother tongue.
To this end, it was emphasized the need to develop a curriculum for teaching Azerbaijani as a foreign language, as well as the development of plan-based textbooks and additional course materials (audio, video, software, etc.), and the development of new criteria for evaluation based on international standards.
Then Nargiz Ismayilova, the employee of the department spoke on "The role of social networks in dissemination of information". The role of social networks in the dissemination of online information and the role of strong and weak links in the dissemination of information were investigated,  she noted.
She also gave information about the distribution of individuals, the demographic features, the strength and the calculation of relationships.
N.Ismayilova noted that Facebook has three possible states, such as internal influences, independent external influences and external influences that describe events such as diffusion. She said that, despite the widespread use of strong links among users, weaker relationships have a greater impact.