İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə “TransTech Capital” fondu arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olundu 2014-12-18 10:09:46 / KONFRANSLAR
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Böyük Britaniyanın “MTİ” şirkətinin “TransTech Capital” (TTC) fondunun baş partnyoru Simon Robeson, idarəedici partnyoru Riçard Henderson, risk üzrə partnyorları Devid Livesli və Mahmud Sinoplu ilə görüş keçirildi. AR Rabitə və Yüksək Texnologiyaları Nazirliyinin (RYTN) tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun təşəbbüsü ilə reallaşan görüşdə əsas məqsəd Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali məktəblər və tədqiqat müəssisələrinin elmi potensialının qiymətləndirilməsi, bu qurumlarda Texnoloji Transfer Mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən innovativ layihələrin maliyələşdirilməsinə dəstək vermək olub.
Görüşdə, həmçinin RYTN tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun Layihələr ilə iş sektorunun müdiri Əkbər Abbasov, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Yadigar İmamverdiyevvə Vüqar Musayev, şöbə müdirləri Təhmasib Fətəliyev və Mədinə Səidova, sektor müdirləri - texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova və Babək Nəbiyeviştirak edirdilər.
Öncə S.Robeson “MTİ” şirkətinin fəaliyyəti haqqında məlumat verərək bildirdi ki, şirkət Böyük Britaniyanın İKT sahəsində vençur maliyələşdirilməsi və texnologiyaların transferini həyata keçirən qabaqcıl şirkətlərdən biridir.
“MTİ”-nin Böyük Britaniyada texnoloji transfer üzrə Oksford və Mançester universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan qonaq son 5 ildə yaradılan startap layihələrinə şirkət tərəfindən 150 milyon funt sterlinqdən çox vəsait cəlb olunduğunu dilə gətirdi.
Şirkətin TTC fondunun Türkiyədə texnologiyaya yönəldilən investisiya strategiyasını inkişaf etdirmək üçün 2012-ci ildə yaradıldığını söyləyən S.Robeson bu sahədə qazanılmış təcrübənin Azərbaycanda da tətbiqi və qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini önə çəkdi.
V.Musayev institutun elmi fəaliyyət istiqamətləri haqqında qonaqlara məlumat verdi. Bildirdi ki, institutda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqaməti üzrə elmi araşdırmalar aparılır.
Sonra institutun əməkdaşları fəaliyyət göstərdikləri şöbələrdə e-dövlət, e-elm, e-tibbin formalaşması problemləri, biometrik texnologiyalarının araşdırılması, böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması, süni intellekt və sosioinformasiya texnologiyaları problemləri istiqamətlərində aparılan elmi araşdırmalar və həyata keçirilən innovativ layihələri diqqətə çatdırdılar.
R.Alıquliyev e-dövlət mühitində toplanmış məlumatların intellektual analizi, M.Məmmədova e-tibb mühitində formalaşmış verilənlərin intellektual analizi, Y.İmamverdiyev isə nitqin və danışanın identifikasiyası ilə bağlı layihələrin reallaşdırılmasında maraqlı olduqlarını ifadə etdilər.
Əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsi məqsədilə növbəti görüşün 2015-ci ilin fevral ayında keçirilməsi təklif olundu.

Institute of Information Technology "Transtech Capital" fund discussed prospects of cooperation between 2014-12-18 10:09:46 / CONFERENCES
Today, the British Institute of Information Technology "MTI" Company "Transtech Capital" (TTC) Simon Robeson fund general partner, managing partner Richard Henderson, David Livesli risk partners, and held a meeting with Mahmoud Sinop. Ministry of Communications and Information Technology (MCIT), which operates under the State Fund for Development of Information Technologies main purpose of the meeting held on the initiative of universities and research institutions operating in the evaluation of scientific potential, Technology Transfer Centers creation of these structures, as well as funding to support innovative projects have been.
They also work with the News of Information Technology under the State Fund for Development Projects Manager Akbar Abbasov, Doctor of Technical Sciences, Professor Masuma Mamedov, Dr. Ramiz Aliguliyev techniques, techniques and Vugar Musayev Imamverdiyev Remembrance PhD, department heads and Medina Tahmasib Fataliyev Saidova, sector managers - Nigar Ismailov and Babak Nəbiyev PhD participated.
First SRobeson "MTI" informed about the activities of the company, the company is the UK's venture financing and technology transfer in the field of ICT is one of the leading companies engaged in.
"MTI" transfer of technology in the UK in collaboration with the universities of Oxford and Manchester Noting that the start-up projects in the last 5 years the company has been allocated £ 150 million, he added.
TTC directed to fund the company's investment strategy to develop the technology was created in 2012 SRobeson experience gained in this field in the application and stressed the importance of mutual cooperation.
V.Musayev briefed about the activities of the institute. He said that the formation of information society, information technology and scientific-theoretical problems in the investigation and development of effective methods studied direction.
Then the departments of the Institute of e-government, e-science, e-medicine to conduct the investigation of biometric technologies, large-scale set of data acquisition of knowledge, technology, artificial intelligence and the socio-scientific research and the direction of the problems pointed out innovative projects.
R. Aliguliyev intellectual analysis of data collected in e-government, e-health environment formed M.Mammadova intellectual analysis of data, speech and speaker identification associated with the implementation of the projects Y.Imamverdiyev expressed interest.