Yaponiya “kosmik zibil”i müşahidə etmək üçün orbitə peyklər çıxarmağı planlaşdırır 2018-09-03 11:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Yaponiya hökuməti “kosmik zibil”i müşahidə etmək üçün orbitə peyklər çıxarmağı planlaşdırır.
belta.by saytının məlumatına görə, peyklərin orbitə buraxılışının 2024-cü ildən 2028-ci ilədək həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu vaxtadək isə yaponiyalı mütəxəssislər “kosmik zibil”in aşkar edilməsi və həmin informasiyanın Yer kürəsinə ötürülməsi texnologiyası üzərində işləyəcəklər. Yaponiya öz peyklərinin orbitdə qalan raket və digər aparatların qırıntıları ilə toqquşmasından ehtiyat edir. Müşahidə peykləri qrupunun yaradılmasından sonra onlar “kosmik zibil”in hərəkəti haqqında məlumat toplanması ilə məşğul olacaqlar və təhlükə zamanı Yer kürəsində yerləşən idarəetmə mərkəzinə siqnal ötürəcəklər. Burada toqquşma təhlükəsinin olub-olmamasına əsaslanaraq orbitdə aparatın hərəkət trayektoriyası dəyişdirilməsi haqqında qərar qəbul ediləcək.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, yerətrafı orbitdə təxminən 150 milyon detal və fraqment mövcuddur. Bunlar peyk və digər aparatların orbitə buraxılışından sonra kosmosda toplanıb. Araşdırmalara görə, belə “kosmik zibil”lə  toqquşma peyklərin antena, günəş panelləri və s. avadanlığına zərər vura bilər.

Japan Plans to Launch Satellites that will Monitor Space Junk 2018-09-03 11:00:00 / INTERESTING INFORMATION
With the rise of satellites and space exploration comes a proliferation of space junk. As a way to protect their assets from the potentially dangerous debris, Japan is planning to launch special satellites.
The satellites are set to launch in fiscal 2028 and this endeavour would mark Japan’s first satellites designed to monitor outer space. Currently, Tokyo’s space surveillance initiatives depend primarily on information given to them by the U.S. military.
Although Japan’s Defense Ministry presently operates satellites, they are only used for purposes like communication with Self-Defense Forces troops or an early warning system.
However, the Defense Ministry is expected to start Earth-based surveillance of space in 2023. In its fiscal 2019 budget, the organization asked for money to purchase a radar system able to observe space at heights over 5,800 km, which it plans to situate in Yamaguchi Prefecture.