Çində dron-quşlardan istifadə olunacaq 2018-07-12 16:23:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Son illər ərzində Çinin 5 əyalətində 30-dan çox hökumət idarəsi və hərbi müəssisə dron-quşlardan istifadə etməyə başlayıb. “Casus quşlar”dan istifadə ilə bağlı “Dove” (“Göyərçin”) adlı yeni proqrama Sian Şimal-qərb Texniki Universitetinin professoru Son Bifen rəhbərlik edir.
Dron-quşlardan istifadənin miqyası bu gün tətbiq edilən digər pilotsuz uçuş aparatları ilə müqayisədə kiçik olsa da, ekspertlər hesab edirlər ki, bu texnologiyanın bəzi unikal üstünlükləri onun gələcəkdə bir çox sahələrdə tətbiq edilməsinə imkan verəcək. Məsələn, yeni dron bərkidilmiş qanadları ilə pilotsuz uçuş aparatlarından fərqli olaraq, quşların qanadlarını təqlid edir. Bundan başqa, yeni nəsil dronları insanlar və hətta radarlar aşkar edə bilmir. İstehsalçıların sözlərinə görə, dronlar əsl göyərçinin hərəkətlərini 90 faiz dəqiqliklə təkrarlayırlar. Qeyd edilir ki, bu pilotsuz uçuş aparatları o qədər real görünürlər ki, əsl quşlar çox vaxt onların yanında uçurlar.
aiportal.ru saytının məlumatına görə, hər bir dron yüksək dəqiqliyə malik kamera, GPS-antenna, uçuşun idarə edilməsi sistemi və peyk əlaqəsi ilə məlumatların ötürülməsi kanalı ilə təchiz edilib. Xüsusi olaraq hazırlanmış proqram təminatı kameradan dəqiq təsvirlərin və sabit videonun əldə olunmasına zəmanət verərək istənilən maneələrə qarşı durmağa kömək edir.
Mütəxəssislər yeni texnologiyanın sınaqları üçün təxminən 2000 uçuş keçiriblər. Nəticədə məlum olub ki, dronlar əsl quşlar kimi uçaraq, hətta ən həssas radiolokasiya sistemlərini aldatmağı bacarıblar. Ekspertlər hesab edirlər ki, pilotsuz təyyarənin korpusunda kamuflyajdan, hətta əsl lələklərdən istifadə radarların dronları aşkar etməsini daha da çətinləşdirə bilər.
Texnologiyanın hələ ki, erkən inkişaf mərhələsində olmasına baxmayaraq, onun fövqəladə hallar və təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması, ətraf mühitin qorunması və şəhər planlaşdırılması kimi bir çox sahələrdə tətbiqinin mümkünlüyü dronların qiymətinin (təxminən 1,54 milyard ABŞ dolları) yüksək olacağını ehtimal etməyə əsas verir.

In China there are drones in the form of birds 2018-07-12 16:23:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
More than 30 military and government agencies began using drones in the form of birds, at least in five provinces in recent years. A new program related to the use of "spy birds", code-named Dove ("Dove"), is led by Son Bifeng, a professor at the Northwestern Polytechnic University in Xi'an.
Despite the fact that the scale of using bird drones is still small compared to other types of unmanned aerial vehicles that are used today, experts believe that this technology has good potential for large-scale use in the future, as it has some unique advantages. So, for example, unlike unmanned aerial vehicles with fixed wings or rotor blades, the new drones actually mimic the flapping movements of the wings of birds. In addition, this is a new generation of unmanned aerial vehicles that can evade detection by humans and even radar. According to the developers, drones replicate up to 90% of the real pigeon movements, and also produce very little noise, which makes it difficult to detect them from the ground. It is noted that drones are so realistic that real birds often fly next to them.
Each machine is equipped with a high-definition camera, GPS-antenna, flight control system and data channel with satellite communication. Specially designed software helps to withstand any traffic disturbances, ensuring that the camera receives clear images and stable video.
At the moment, the team has already conducted about 2000 test flights, testing new equipment. One of the tests showed that the movements of the drones' wings were so realistic that they managed to deceive even the most sensitive radar systems. Experts believe that the use of camouflage - perhaps even real feathers - on the hull of the drone can further complicate the detection of drones by radar.
Despite the fact that the technology is still at an early stage of development, its wide range of possible applications - including the military, police, emergency response and disaster management, environmental protection and urban planning - that drones can cost 10 billion yuan (1.54 billion US dollars) only in China.