Akademik Rasim Əliquliyev: “AzScienceNet şəbəkəsi dövlətin həyata keçirdiyi xarici siyasətə dəstək verir” 2018-07-03 15:59:00 / KONFRANSLAR
Bu fikirləri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumda keçirilən “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda toplantıda çıxışı zamanı səsləndirib.
AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin yaranma tarixi haqqında məlumat verən alim ötən əsrin 80-ci illərində x25 texnologiyaları əsasında verilənlərin ötürmə şəbəkəsinin (Akademset şəbəkəsi), 1991-ci ildə isə TCP/IP texnologiyaları əsasında AzScienceNet şəbəkəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2003-cü ildə NATO-nun Elmi Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən “Virtual İpək Yolu” layihəsi çərçivəsində AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturu və texniki imkanları gücləndirilmiş, 2015-ci ildə şəbəkə Avropanın elm və təhsil şəbəkəsinə (GEANT) qoşulmuşdur.
Alim qeyd edib ki, AzScienceNet 2015-2020-ci illər ərzində icra olunan, Şərqi Avropa ölkələrini birləşdirən elm və təhsil üzrə yüksəksürətli regional İnternet şəbəkəsinin yaradılması və bu ölkələrin Avropanın elektron elm infrastrukturuna qoşulması üçün həyata keçirilən “EaPConnect” (Eastern Partnership Connect) layihəsində ölkəmizi AzScienceNet şəbəkəsi təmsil edir.
R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin AMEA-nın institut və təşkilatları, eləcə də akademiyanın regionlarda yerləşən elmi bölmələrini əhatə etdiyini qeyd edərək şəbəkənin İnternetə çıxışının “Delta Telecom” provayderi vasitəsilə həyata keçirildiyini deyib.
İnstitut direktoru AzScienceNet-in  idarəetmə strukturundan söz açaraq onun Şəbəkə Əməliyyat Mərkəzi, DATA Mərkəz, İnternet Xidmətləri Mərkəzləri, Şəbəkə Təhlükəsizliyi və AzScienceCERT mərkəzlərindən ibarət olduğunu nəzərə çatdırıb.
Alim AzScienceNet  şəbəkəsinin kommunikasiya infrastrukturunun Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə fiber-optik  kabel əsasında qurulduğunu bildirib. AMEA-nın 41 institut və təşkilatının bu xətt vasitəsilə 1,41 Gbit/san sürətlə AzScienceNet-ə qoşulduğunu vurğulayıb.
Məruzəçinin sözlərinə görə, AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarının 100%-i genişzolaqlı İnternetlə təmin edilmiş, alim və mütəxəssislər mürəkkəb məsələlərin həllində hesablama gücü 17 Tflops-a bərabər olan superkompüterlərdən istifadə imkanları əldə etmişlər.
R.Əliquliyev AzScienceNet-in göstərdiyi xidmətlər barədə danışaraq AMEA-nın institut və təşkilatlarının Cloud Computing, Cloud Storage, “ownCloud”, Klaster Hesablama, Hostinq, Eduroam, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, videokonfrans, Multimedia Qalereyası, e-kitabxana, distant tədris kimi xidmətlərdən yararlanmaq imkanına malik olduğunu nəzərə çatdırıb.
Qeyd edib ki, AzScienceNet-in platforması əsasında tətbiq olunmuş videokonfrans sistemi vasitəsilə AMEA-nın regional elmi bölmələrinin əməkdaşları “Elektron Rəyasət Heyəti” modeli əsasında AMEA Rəyasət Heyətinin iclasları ilə canlı bağlantı quraraq iclaslarda iştirak etmək imkanı əldə edirlər.
Alim, həmçinin şəbəkə vasitəsilə regionlarda Distant Tədris Mərkəzlərinin yaradılmasının doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların və nobel mükafatı laureatlarının bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar açdığını söyləyib.

Academician Rasim Alguliev: "AzScienceNet network supports the foreign policy implemented by the state" 2018-07-03 15:59:00 / CONFERENCES
Academician-secretary of ANAS, Director of Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev stressed that at the event "Role of GEANT network in integration of science and education of Azerbaijan into Europe».
Speaking about the history of AzScienceNet science network, the scientist pointed out that in the 80s of the last century AzScienceNet network was established on the base of x25 technologies (Akademset network) and in 1991 TCP / IP technology. He noted that the infrastructure and technical capabilities of the AzScienceNet network were strengthened within the "Virtual Silk Road" project implemented by the NATO Science Committee in 2003. In 2015, the network joined the European Science and Education Network (GEANT).
The scientist noted that AzScienceNet network represents Azerbaijan EaPConnect (Eastern Partnership Connect) project.
AzScienceNet network covers the institutions and organizations of ANAS, as well as scientific departments of the academy, and said that the network's access to the Internet was implemented through the provider of "Delta Telecom", R. Alguliyev noted.
The director of the institute spoke about the management structure of AzScienceNet and noted that it consists of Network Operations Center, DATA Center, Internet Service Centers, Network Security and AzScienceCERT centers.
The scientist said that the communication infrastructure of the AzScienceNet network was built on the fiber-optic cable with the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. He added that 41 institutes and organizations of ANAS joined AzScienceNet at 1,41 Gbps through this line.
According to the speaker, 100% of employees of ANAS institutions and organizations were provided with broadband Internet through AzScienceNet network, and scientists and specialists had been able to use computing power with 17 Tiffops supercomputers to solve complex issues.
Talking about AzScienceNet's services, R. Alguliev spoke about Cloud Computing, Cloud Storage, "ownCloud", Cluster Computation, Hosting, Eduroam, Distributed Multiple-Info Information Services, Operational Information, Video Conferencing, Multimedia Gallery, E-Library, distance learning services.
He noted that through the videoconferencing system based on AzScienceNet platform, employees of the regional scientific divisions of ANAS will have the opportunity to participate in meetings with the Presidium of the Presidium of ANAS on the basis of the "Electronic Presidency" model.
The scientist also said that the creation of Distant Learning Centers in the regions through the network offers a wide range of opportunities for distance learning from doctoral and dissertants, conducting online seminars and conferences, gathering of distinguished guests and Nobel Prize winners in Baku, strengthening inter-country and international cooperation among scientists.