Rəqəmsal yazı üçün sensor kağız hazırlanıb 2018-05-02 12:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Karneqi Mellon Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən hazırlanmış, toxunuşlara qarşı həssas kağızdan sənədlərin ucuz rəqəmsallaşdırılması üçün istifadə ediləcək.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, ilk baxışda tamamilə adi görünən kağızın əks tərəfinə xüsusi material bərkidilib. Tədqiqatçılar mümkün qədər ucuz material seçməyə çalışıblar ki, ondan kütləvi istehsalda istifadə etmək asan olsun. Onlar iki uyğun variant tapa biliblər: kağıza birləşdirilmiş nazik örtük və xüsusi mürəkkəb.
Sensor elektrik keçiriciliyinə malik kağıza bərkidilən kimi, barmaq, qələm və ya stilusun istənilən toxunuşu rəqəmsal formaya daşınır. Sensor kağızın qiyməti 0,30 dollar təşkil edir. Lakin tədqiqatçılar kütləvi istehsal başladıqda qiymətin endiriləcəyini bildiriblər.

Researchers from the Carnegie Mellon University have developed a touch sensitive paper that can be used for inexpensive digitization of documents. They will present their development at the conference CHI 2018.
The paper, at first glance, is quite ordinary, but magnetically conductive material is attached to the reverse side. The researchers sought to choose the cheapest option, which is easy to use in mass production. They managed to find two suitable ones: copying film attached to paper, and copying ink, which can be silk-screened, sprayed and applied with a brush.
The paper, at first glance, is quite ordinary, but magnetically conductive material is attached to the reverse side.Once the sensor sensor is attached to a sheet of paper with an electrically conductive base, any touch of a finger, pen or stylus is digitized.The final cost of this sheet of paper is $ 0.30, but researchers insist that the price is likely to decrease if mass production begins.