Kəllənin trepanasiyasını həyata keçirə bilən ilk robot-cərrah təqdim edilib 2018-05-01 17:50:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Beyində əməliyyat aparmaq üçün ona giriş əldə etmək, yəni kəllə qutusunda dəlik açmaq lazımdır. Bu zaman böyük dəqiqlik tələb olunur ki, bu da bir çox neyrocərrah üçün çətin məsələdir.
Kəllə qutusunda yerləşən son dərəcə kövrək strukturları (sinirlər, daxili qulağın reseptorları və başqa anatomik strukturlar) qəti zədələmək olmaz. Dəlik açma zamanı qəlpələr onları zədələyə bilər, həm də qan endoskopun təsvirini bulandıra bilər. Niderland Krallığının Eyndhoven Texnologiya Universitetinin alimləri kəllənin trepanasiyasını (sümüyü deşmə əməliyyatı) inanılmaz dəqiqliklə həyata keçirə bilən ilk robot-cərrah yaradıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “RoBoSculpt” adlandırılmış yeni robot yaxın 5 ildə insan üzərində əməliyyat aparmağa tam hazır olacaq. Operator cərrah kompüter tomoqrafiyasının skanında beyinin giriş sahəsini göstərdikdən sonra bütün işi robot həyata keçirəcək. İlk texniki sınaqlar artıq uğurla başa çatdırılıb və cari ildə ilk kliniki testlərə start veriləcək.

RoBoSculpt: the first robotic surgeon who can make trepanation of the skull 2018-05-01 17:50:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
For an operation on the brain, you need to access it, and for this, which is logical, you need to make a couple of holes in the skull. This requires greater accuracy and accuracy, which not every neurosurgeon can cope with. But recently, scientists from the Eindhoven University of Technology have created a robot that can carry out similar manipulations on the skull with incredible accuracy.
But it all depends on the area of operation. The fact is that in the cranium there are extremely fragile structures: nerves, inner ear receptors and other anatomical structures that can not be touched under any circumstances, and during the drilling, the fragments can touch them, and the blood can blur the image of the endoscope.
The new robot-surgeon was named RoBoSculpt, and, according to the creators, within the next five years, he will be ready to perform an operation on a man. RoBoSculpt itself is a rather advanced manipulator with a surgical drill. The surgeon-operator should specify the access area on the CT scan, after which the robot will already perform all work. The manipulator itself has 7 axes, and thanks to this you can choose almost any angle for manipulation. The first technical tests have already been successful, and the first clinical tests will begin in 2018.