Haker hücumları dünyada İnternetin fəaliyyətində nasazlıqlar yaradıb 2018-04-09 11:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Dünyada əksər internet-resursları haker hücumlarına məruz qalıb. Bu, xüsusilə “Cisco” marşrutlayıcılarından istifadə edən provayderlərin təhlükə ilə üzləşməsinə səbəb olub.
macdigger.ru saytının məlumatına görə, İnternet şəbəkəsində “Cisco” avadanlığında boşluqlar axtarmaq məqsədilə onu skan edərək proqram təminatının parametrlərini dəyişən kompüter proqramı (bot) yayılıb. Bot konfiqurasiyalı faylları ləğv edir və onların yerinə ABŞ bayrağının şəklini yerləşdirir.
Bildirilir ki, İnternetin fəaliyyətində yaranmış problemlərlə bağlı bir sıra ölkələrin provayderləri və saytları məlumat verib.
Hakerlərin istifadə etdikləri boşluğun 8 milyondan çox qurğuda mövcud olduğunu bildirən ekspertlər provayderlərin hazırkı vəziyyətini kritik qiymətləndiriblər. “Cisco” tərtibatçıları tərəfindən səhvi aradan qaldıran proqram təminatı buraxılıb. Lakin bu proqram təminatı şirkətin aparatlarının cüzi hissəsində quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, boşluğun mövcudluğu hələ ötən ildən məlum olub. “Cisco” şirkəti administratorlar üçün yaranmış problemin aradan qaldırılmasına kömək edəcək təlimatlar dərc edib.

Because of the attack of hackers around the world, there are problems in the work of the Internet 2018-04-09 11:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Many Internet resources were attacked by hackers. Under the impact were providers using Cisco routers. This is reported by the publication TJournal.
According to the source, a bot appeared on the network that scans Cisco equipment for vulnerabilities, and if it finds them, it overrides the parameters in the firmware. The bot removes the configuration files and in their place leaves a message with the image of the US flag.
A number of Russian providers and websites reported problems in the operation of the network. Foreign companies also suffered. For example, Twitter worked unstable all evening.
Experts noted that the vulnerability used by hackers is present in more than eight million devices and called the current position of providers critical. Developers Cisco have released software that fixes the bug, but it is installed only on a small part of their hardware. And this despite the fact that the vulnerability became known even last year.
Cisco has published instructions for administrators who can help with the resolution of the problem.