Rekord tutuma malik “SSD” yığıcı təqdim olunub 2018-02-23 10:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Samsung” şirkəti rekord tutuma malik “SSD” yığıcısını təqdim edib. Diskin faktiki tutumu 30,72 Tb təşkil edir. 2,5 düymlük standart “kompüter” form-faktoruna aid qurğuya 5700-dən çox “Full HD” keyfiyyətli film yazmaq mümkündür.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, yeni qurğu adi istifadəçilər üçün deyil, mexaniki disklərdən daha bərkcisimli, sürətli və səssiz disklərə keçmək istəyən korporativ müştərilər üçün nəzərdə tutulub. “PM1643” modeli 1 Tb tutumlu “NAND” tipli 32 fləş-yaddaş paketindən təşkil edilib. Onların hər biri 512 Gb tutumlu 16 qatlı “V-NAND” çiplərindən ibarətdir.
Supertutumlu disk “Samsung” şirkəti tərəfindən 2016-cı ilin martında hazırlanmış 16 Tb-lıq yığıcıdan iki dəfə tutumludur. Doğrudur, daha sonra “Seagate Technology” şirkəti 60 Tb tutuma malik “SSD” yığıcı təqdim etmişdi. Lakin 3,5 düymlük korpusa malik olan bu model real məhsul deyil, sadəcə texnologiya nümunəsi idi.
“Samsung” şirkətinin “SAS” (Serial Attached SCSI) interfeysinə malik yeni “SSD” yığıcısı ardıcıl oxunuşda 2,1 min Mb/san, yazılmada 1,7 min Mb/san sürət nümayiş etdirir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, adi “SATA” interfeysli “SSD” yığıcısında bu göstəricilər təxminən 550 Mb/san təşkil edir. “PM1643” modelinin satışa çıxarılma tarixi və qiyməti barədə məlumat verilmir.

Samsung showed the most capacious SSD-drive for 30 terabytes 2018-02-23 10:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Samsung has announced the world's largest solid-state drive. The actual volume of the record-holder reaches 30.72 terabytes. The device, which belongs to the standard "computer" form factor of 2.5 inches, you can record over 5,700 movies as Full HD.
The novelty, however, is not designed for ordinary users, but for corporate customers who want to move from mechanical disks to more solid, faster and quieter ones. As they say in Samsung, the model PM1643 is formed from 32 packages of NAND flash memory of 1 TB, each of which contains 16 layers of V-NAND 512 GB chips.
Supermodel drive was twice as spacious as the previous record 16 TB, which was also made by Samsung in March 2016. (True, the later 60-terabyte SSD introduced Seagate Technology, but this model had a 3.5-inch case and acted as a "sample technology," not a real product.)
The new SSD-record holder Samsung, which has the interface SAS (Serial Attached SCSI), shows an impressive speed of sequential reading (2.1 thousand MB / s) and recording (1.7 thousand MB / s). For comparison, in a typical SSD-drive SATA, these figures are on average 550 MB / s.