Saniyədə 75 hərəkət icra edən delta-robot hazırlanıb 2018-02-22 12:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Harvard Universitetinin tədqiqatçıları öz sinfinin ən kiçik, sürətli və dəqiq nümayəndəsi olan yeni robot hazırlayıblar. “milliDelta” adlı qurğu saniyədə 75 hərəkət icra edə bilir. İstehsalçılar onun bir çox sahələrdə (kiçik plataların yaradılması üçün quraşdırılma xətlərində, mikrocərrahiyyə əməliyyatlarında və s.) öz tətbiqini tapa biləcəyini qeyd ediblər.
popmech.ru saytının məlumatına görə, “milliDelta” 1980-ci illərdə ixtira edilmiş və əsasən, qablaşdırma, çeşidləmə və s. ilə məşğul olan zavodlarda tətbiq edilən delta-robotlar sinfinə aiddir. O, digər delta-robotların əksəriyyətindən fərqli olaraq, ənənəvi elektrik mühərriklərindən deyil, pyezoelektrik ötürücülərdən istifadə edir.
Müəlliflər bildiriblər ki, delta-robotların əksəriyyəti bir neçə hers tezliyə malikdir. Yəni onlar saniyədə bir neçə hərəkət icra edə bilirlər. “milliDelta” isə 75 hers tezliyə malikdir ki, bu da onun analoqlarının tezliklərindən təxminən 15-25 dəfə çoxdur. Robotun ölçüləri 15 mm x 15 mm x 20 mm, çəkisi isə 430 mq təşkil edir.

Researchers from Harvard University have developed a new robot, which is the smallest, fastest and most accurate robot of its class, reports The Verge. The device is called milliDelta and can move very fast - perform up to 75 movements per second. Bot, as reported by the developers, can find a variety of applications - from working on assembly lines to create tiny boards to assist in microsurgical operations.
''MilliDelta'' belongs to the class of delta robots. They were invented in the 1980s and are used mainly in factories where they deal with packaging, sorting, etc. True, unlike most other delta robots, miliDelta uses not traditional electric motors, but piezoelectric drives.
The authors note that most of the available delta robots have a frequency of only a few Hertz (that is, they can perform several movements per second), while the milliDelta frequency is 75 hertz - about 15-25 times higher than that of other analogs . The dimensions of the robot are 15 mm x 15 mm x 20 mm, and the weight is 430 milligrams.