Neyron şəbəkələrinin smartfonlarda istifadəsi əlçatan olacaq 2018-02-21 11:04:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Neyron şəbəkələrinin daşına bilən qurğularda işə salınması ideyası Massaçusets Texnologiya İnstitutunun alimləri tərəfindən süni intellekt mikroprosessorlarının ixtirasından sonra meydana çıxdı.
iot.ru saytının məlumatına əsasən, 3-7 dəfə böyük məhsuldarlığa malik yeni prosessor mövcud analoqları ilə müqayisədə 95% daha az enerji istehlakına malikdir. Məhz bu xüsusiyyətlər cib qurğularına enerji istehsalçısı neyroşəbəkələri quraşdırmağa imkan verir.
“IBM” şirkətinin prezidenti Dario Gilanın sözlərinə görə, alimlərin tətbiqi yaddaşın böyük massivləri ilə əməliyyatların çox dəqiq reallaşdırılmasında yeni cığırdır. İxtira Əşyaların İnternetinin portativ qadcetləri üçün daha mürəkkəb və dəqiq neyron şəbəkələrinin yaradılmasına imkan verəcək.

Neural networks became possible to run on smartphones 2018-02-21 11:04:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
The hope of launching neural networks on wearable devices appeared after the invention of AI-microprocessors by Massachusetts scientists.
A new processor with a three to seven times higher performance has 95% less power consumption than existing analogues. It is these characteristics that allow the installation of energy-consuming neural networks for handheld devices.
According to IBM President Dario Gil, the development of scientists at the Massachusetts Institute of Technology is "a new word in the implementation of ultra-precise operations with huge arrays of memory." The invention opens the way to the creation of more complex and accurate neural networks for portable gadgets of the Internet of things.