Yaponiyalı alim Hiroşi İşiquro onu ezamiyyə səfərləri zamanı mühazirələrdə əvəz edəcək robot-oxşarını yaradıb. O, xarici görünüşünə görə alimdən fərqlənmir.
news.rambler.ru saytının məlumatına görə, “Geminoid” adlanan robot hissləri sensorlarla idarə olunan mimikalarla ifadə edir və süni intellekt vasitəsilə danışır. Qurğunun təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olmasına baxmayaraq, artıq robot tələbələrlə məşğələlərin aparılmasına kömək edir. Müəllif auditoriya ilə robot-oxşara quraşdırılmış videokamera və dinamiklərin köməyilə işləyir.
“Robotu yaratmaqda məqsədim onun məni konkret yerdə əvəz edə bilməsinə nail olmaq idi. Robotu hazırlayarkən ən çətin iş yumşaq və elastik dərini yaratmaq olub. Bu, obrazı orijinala yaxınlaşdırmağa imkan verir. Elektron sxem daim təkmilləşdiriləcək, zaman ötdükcə isə “Geminoid” robotunun xarici görünüşünü dəyişmək lazım olacaq, çünki o, insandan fərqli olaraq qocalmır”, – deyə alim bildirib.

The Scientist Who Made a Copy of Himself 2018-02-20 10:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Japanese scientist Hiroshi Ishiguro created a robot-double, which can substitute it for lectures while traveling on business trips. Externally, the machine is almost impossible to distinguish from the owner.
According to the inventor, the robot is called the Geminoid. He can express feelings by facial expressions, guided by sensors, and talk with artificial intelligence. However, while this requires much more work. But already today the device helps to conduct classes with students. The author works with the hall with the help of built-in "double" camcorder and speakers.
"When creating a robot, I pursued a technological and practical goal so that it could replace me in a specific place." Such creatures emphasize the power of the human mind, "Ishiguro said. Electronic filling will be constantly improved. Over time, you have to change something in the guise of the Geminoid, because unlike a person, he does not age.