AzScienceNet şəbəkəsinin imkanları genişləndiriləcək 2018-02-02 16:00:00 / KONFRANSLAR
İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi şöbənin 2018-ci il üzrə fəaliyyət planı ilə bağlı çıxış etdi. Bildirdi ki, verilənlərin emalı mərkəzində yaddaş və hesablama resurslarının optimal paylanması üzrə metodların işlənilməsi, AzScienceNet-də mobil hesablama buludlarının, Enterprise Desktop Grid xidmətlərinin, o cümlədən verilənlərin emalı mərkəzində hesablama klasterlərinin yaradılması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri bu il də davam etdiriləcək.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, İnternetin tənzimlənməsi və superkompüter texnologiyalarının mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və problemlərinin öyrənilməsi, Mobil Bulud texnologiyalarında virtual resurslardan səmərəli  istifadə üçün metodların və alqoritmlərin işlənməsi, arxitektur-texnoloji prinsiplərinin tədqiqi və analizi, təhlükəsizlik və məxfilik məsələləri üzrə araşdırmalar aparılacaq. Həmçinin, verilənlərin emal mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi, Green Computing texnologiyalarının meydana çıxan problemləri və onların həlli yollarına dair tədqiqatlar yerinə yetiriləcək.
Məruzəçi AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturunun inkişafı və istismarı ilə bağlı görüləcək işlər haqqında da məlumat verdi. O, AMEA qurumlarının AzScienceNet-ə fiberoptik əlaqə kanalları vasitəsilə qoşulması, AzScienceNet infrastrukturunun proqram təminatının yenilənməsi işlərinin davam etdiriləcəyini bildirdi. Qeyd etdi ki, AzScienceNet-in yaddaş və hesablama resurslarının artırılması, AzScienceNet şəbəkəsində “Mutlimedia Qalereyası” sisteminin, VoİP xidmətinin genişləndirilməsi və istismarı, virtual laboratoriya xidmətinin, akademiyanın qurumlarında Wi-Fi şəbəkəsi və Eduroam xidmətinin yaradılması, AzScienceNet şəbəkəsinə yeni server proqram təminatlarının qurulması işlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində tədbirlər görüləcək.
R.ƏləkbərovAzScienceNet-də xidmətlərin təşkili işləri barədə də məlumat verdi. AzScienceNet şəbəkəsi üzərindən AMEA-nın Gəncə və Naxçıvan bölmələri üçün çoxnöqtəli distant tədris xidmətinin təşkil edilməsi və istismarı, AMEA-nın Şəki və Lənkəran regional Elm Mərkəzləri üçün distant tədris xidmətinin təşkil edilməsi və istismarı məsələlərinin həyata keçiriləcəyini bildirdi.
Sonra AzScienceNet şəbəkəsinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirildiyini diqqətə çatdıran məruzəçinin sözlərinə görə, GEANT Assosasiyası və Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Xarkeviç adına İnformasiyanın Ötürülməsi Problemləri İnstitutunun Paylanmış Hesablamalar Mərkəzi ilə, GEANT Assosasiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan işlər davam etdiriləcək.
Direktor müavini cari ildə şöbənin fəaliyyətində yeni simsiz şəbəkə texnologiyaları və onların inkişaf perspektivləri, sosial şəbəkə texnologiyalarının müasir vəziyyəti və problemlərinin araşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
O, həmçinin Duman texnologiyalarına dair (Fog Computing) mövcud yanaşmalar və tətbiqi sahələri, Yaşıl İT problemləri və onun həlli yolları, Blokçeyn texnologiyasının arxitekturası, inkişaf perspektivləri və tətbiq sahələri, Mail exchange korporativ elektron poçt sisteminin üstünlükləri ilə bağlı tədqiqatların da aparılacağını bildirdi.

The opportunities of AzScienceNet network will be expanded 2018-02-02 16:00:00 / CONFERENCES
Deputy Director on Technology, Head of Department, PhD, Associate Professor Rashid Alakbarov spoke on the action plan of the department for 2018.  Researches will be continued to develop methods for optimal distribution of memory and computing resources in the data processing center, creation of computing clusters in mobile computing clouds, Enterprise Desktop Grid services, as well as data processing center at AzScienceNet, he noted.
According to R. Alakbarov, Internet regulation and studying the current state of the supercomputer technologies, development perspectives and problems, research and analysis of architectural-technological principles, security and privacy issues will be conducted on the development of methods and algorithms for efficient use of virtual resources in mobile cloud technologies. Also, the data processing center will develop methods and algorithms for the creation of virtual machines and computing clusters, as well as the emerging problems of Green Computing technologies and their solutions.
The speaker also informed about the work to be done to develop and exploit the infrastructure of AzScienceNet network. He said that the activities of ANAS institutions to connect AzScienceNet through fiber-optic communication channels and to upgrade AzScienceNet software software will continue. He noted that AzScienceNet increased memory and computing resources, expanded and exploited the system of "Mutlimedia Gallery" in AzScienceNet, expansion and operation of VoIP service, virtual laboratory service, creation of Wi-Fi network and Eduroam service in academy departments, creation of new server software for AzScienceNet network measures will be taken to implement the project.
R. Alakbarov also informed about the organization of services at AzScienceNet. A multi-point remote training service for the Ganja and Nakhchivan divisions of ANAS and the organization of remote education services for the Shaki and Lankaran Regional Science Centers of ANAS will be implemented over AzScienceNet network.
AzScienceNet network expanded its international cooperation and cooperation with GEANT Association and the Center for Distributed Calculations of the Institute of Information Transmission Problems of the Russian Academy of Sciences will be continued.
In the current year it is planned to explore new wireless network technologies and their development perspectives, the current status and problems of social networking technologies, the Deputy Director noted.
He also said that researches on the existing approaches and applications in Fog Computing, Green IT Problems and Solutions, Blockchain Technology Architecture, Development Perspectives and Application Areas, Research on the advantages of the Mail Exchange corporate e-mail system.