Düşüncə gücü ilə idarə olunan əl üçün ekzoskelet 2018-01-24 12:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
İsveçrənin Lozanna şəhərinin Federal Politexnik Məktəbinin tədqiqatçılar qrupu beyin impulslarının köməyi ilə idarə olunan, fiziki məhdudiyyətli insanlara kömək edə bilən əl üçün yüngül ekzoskelet (xarici karkasın köməyi ilə insanın ümumi gücünün artırılmasına səbəb olan cihaz) hazırlayıblar.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, İsveçrə alimlərinin tətbiqi beyin impulslarını fiksasiya edən elektrodlu yumşaq EEQ (elektroensefaloqrafiya – baş beynin summar elektrik aktivliyini qeydə almaq və qiymətləndirmək üçün istifadə olunan nevroloji müayinə metodu) dəbilqələri, pasiyentin sinəsinə taxılan idarəedici blok və ona qoşulmuş beş metal kabel-vətərləri özündə ehtiva edir.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, pasiyentə sistemin bütün elementlərini geyinmək və ekzoskeleti işə salmaq üçün cəmi bir neçə dəqiqə tələb olunur. Tətbiqin az çəkiyə malik olması isə onun fərqləndirici xüsusiyyətidir. Bundan başqa, sistem istifadəçinin xüsusiyyətlərindən asılı olaraq idarəetmənin müxtəlif üsullarını dəstəkləyir. Məsələn, ekzoskelet vasitəsilə və ya səs əmrlərini dəstəkləyən smartfonun köməyi ilə göz hərəkətlərini idarə etmək olar.
Hazırda ekzoskelet insult keçirmiş və onurğa beyni travmaları almış pasiyentlərdə müvəffəqiyyətlə sınaqdan keçirilib. Tədqiqatçılar ekzoskeleti reabilitasiya və ev işlərinin icrası zamanı istifadə etmək məqsədilə sistemi təkmilləşdirmək niyyətindədirlər. Tətbiqin bazara çıxarılma vaxtı haqqında hələ ki, məlumat verilmir.

A group of researchers from the Federal Polytechnic School of Lausanne (EPFL) has developed a lightweight hand exoskeleton, controlled by brain impulses, which can help people with disabilities. A short description of the device was published on the EPFL website.
The development of Swiss scientists includes a soft EEG helmet with electrodes that fix the brain impulses, a control unit with motors that is placed on the patient's chest, and five connected metal tendon cables that stretch along the arm and are attached to the outside with the help of Velcro fingers, leaving the palm free.
According to the researchers, in order to put on the patient all the elements of the system and prepare the exoskeleton to work, it takes only a few minutes, and the distinguishing feature of the development is its exceptionally low weight. In addition, the system supports different management methods depending on the user's characteristics. For example, an exoskeleton can be controlled by eye movements or using a smartphone with support for voice commands.
A video demonstrating the exoskeleton in action was published on the YouTube channel EPFL. To date, the exoskeleton has been successfully tested in patients who have suffered a stroke and spinal cord injuries. Now the researchers intend to improve the system so that the exoskeleton can be used for rehabilitation and for doing household chores. There is no information on the possible timeframes for the development to enter the market.