Turistləri müxtəlif əsrlərə aparan virtual reallıq kioskları istifadəyə verilib 2017-12-25 14:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Fransada yerləşən “Monument des Fraternisations” tarixi abidəsinin yanında “Timescope” layihəsi çərçivəsində virtual reallıq kioskları istifadəyə verilib. Layihə turistlərin vizual olaraq müxtəlif dövrlərə gedə bilmələri üçün real tarixi əhəmiyyətli yerlərin yaxınlığında virtual reallıq zonalarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
techcult.ru saytının məlumatına görə, hazırda Fransada 15 belə kiosk əlçatandır. Onların hazırlanma sürəti texnologiyalar və ya investisiyalardan deyil, rəssam və dizaynerlərin işindən asılıdır. Belə ki, onlar arxiv şəkilləri, xəritə və təsvirlər əsasında tarixi yer və hadisələrin real üçölçülü modellərini yaradırlar.
Virtual reallıq kioskunun istifadəçiləri stasionar binoklların köməyilə ətraf yerlərin görünüşünün analogiyası üzrə virtual məkanları nəzərdən keçirə bilərlər. Kiosklar pis hava şəraitindən qorunur. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, layihə müəllifləri keçmişə ekskursiya ilə yanaşı, artıq gələcəyə virtual səyahətlər də yaradırlar.
“Timescope” texnologiyasını növbəti ilin başlanğıcında Las-Veqasda keçiriləcək “CES 2018” – Beynəlxalq elektronika sərgisi zamanı tam qiymətləndirmək mümkün olacaq. 2018-ci ilin sonunadək tanınmış turizm obyektlərinin yaxınlığında ən azı 100 belə kioskun istifadəyə veriləcəyi gözlənilir.

Virtual reality kiosks were put into use for tourists 2017-12-25 14:00:00 / INTERESTING INFORMATION
In addition to the Monument des Fraternisations in France, virtual reality kiosks have been put into use as part of the Timescope project. The project envisages the creation of virtual reality zones near the sites of real historical significance so that tourists can visually go to different periods.
At present 15 kiosks are available in France. Their speed of preparation depends not on technologies or investments but on the work of artists and designers. They create real-scale models of historical locations and events based on archive photos, maps and illustrations.
Users of the virtual reality kiosk can browse virtual spaces on analogues of the surrounding landscape with the help of stationary binoculars. Kiosks are protected from bad weather conditions. It should be noted that, along with the excursion to the past, the authors of the project also make virtual trips to the future.
Timescope technology will be fully appreciated at the beginning of next year at the International Electronics Exhibition CES 2018, which will be held in Las Vegas. At least 100 such kiosks are expected to be commissioned near the well-known tourist facilities by the end of 2018.