Yeni sistem saniyələr ərzində 2 milyard insanı tanıya bilir 2017-12-13 11:36:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Çinin süni intellekt sahəsində liderlik edən “Yitu Technology” şirkəti milyonlarla videonəzarət kamerasına qoşularaq insanları dərhal tanıya bilən süni intellekt alqoritmi hazırlayıb. “Dragonfly Eye” adlandırılmış sistem milli məlumat bazasında olan 1,8 milyard fotoşəkildən ibarət kolleksiyaya malikdir.
dni24.com saytının məlumatında bildirilir ki, “Dragonfly Eye” ilk iş günündə polis tərəfindən axtarılan insanı izləyərək onun dəqiq yerini hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarına göndərib. Daha 567 cinayətkar da şəhər metrosunda sistem tərəfindən aşkar edilib.
“Fərz edək ki, əhalisi 24 milyon olan Şanxay şəhərində yaşayırıq. Bu qədər insanı izləmək hökumət üçün çətin məsələdir. Bunu texnologiyalardan istifadə etmədən həyata keçirmək mümkün deyil. Hətta çox sayda kamera olduğu halda, bütün videoçarxlara baxmaq mümkün olmur, axtarış çox vaxt aparır və böyük miqdarda məlumatlardan əhəmiyyətli nəticələr əldə etmək üçün böyük resurslar tələb edir. Lakin süni intellekt artıq mövcud olan infrastrukturdan istifadə edərək insanları asanlıqla tanıya bilər”, – deyə şirkətin həmtəsisçisi və icraçı direktoru Çju Lonq bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni alqoritm iki fərqli təsvirdə əks olunan şəxslərin eyni insan olub-olmadığını müəyyənləşdirməkdə gömrük mütəxəssislərindən daha dəqiqdir. Sistem obyekti milyonlarla insanın arasında hətta 25 və ya 30 il əvvəlki fotoşəkildən istifadə edərək tapa bilər.

A new AI system is able to identify 2 billion people in seconds 2017-12-13 11:36:00 / INTERESTING INFORMATION
Yitu Technology, registered in Shanghai, China, has developed an AI algorithm that is capable of connecting to millions of security cameras and instantly recognizing people. The system was named Dragonfly Eye and has at its disposal a collection of 1.8 billion photographs from the national database, including all visitors to the country and those who lit up at Chinese ports and airports.
"Our machines can very easily recognize you among at least two billion people in seconds," said Zhu Long, executive director and co-founder of Yitu Technology. "It felt incredible three years ago."
It is reported that on the first day of his work, Dragonfly Eye was able to track down a man wanted by the police and sent his exact location to law enforcement officers. Another 567 suspected criminals were discovered by the system in the city subway.
"Suppose we live in Shanghai, a city with a population of 24 million people," continued Mr. Long, "it is difficult for the government to monitor such a large population, and it would be impossible without technology." Even with many cameras, this is a difficult task It is not possible to view all the videos, and searching takes a very long time and requires a lot of resources to get any meaningful results from such a huge amount of data. But artificial intelligence can do this easily using the already existing information structure ".
"Our algorithm is more accurate than the customs specialists when it comes to determining whether one is the same person on two different images.He can even find an object among millions of other people using a picture of 25 or 30 years ago ".