Robotlar gələcəyi proqnozlaşdıracaq 2017-12-08 17:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Hazırda robotlaşdırılmış mexanizm nə qədər bacarıqlı olsa da, çox zaman əvvəlcədən yazılmış alqoritmlərə əsasən hərəkət edir (və ya insan tərəfindən idarə olunur) və öz hərəkətlərinin nəticələrini öncədən görə bilmir. Lakin Kaliforniya Universitetinin alimləri robota, hətta onun daha əvvəl rast gəlmədiyi obyektlərlə qarşılıqlı təsir zamanı bu və ya digər hərəkətin nəticəsini öncədən görmək imkanı verən yeni maşın təlimi texnologiyası yaradıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, texnologiya bu qaydada təşkil edilib: birinci mərhələdə robot kameralardan əldə edilən təsvirlərin köməyilə operatorun iştirakı olmadan predmetləri müstəqil şəkildə hərəkət etdirir ki, bunun əsasında da proqnozlaşdırılan davranış modeli qurulur. O, bir neçə cəhddən sonra yaddaşda saxlanılır, daha sonra robot yeni və ya oxşar obyektlərlə rastlaşdıqda istifadə olunur. Robotun kameraları hələ ki, bir neçə saniyə sonrakı mümkün hərəkətlər ardıcıllığını hesablayır. Bu, robotun yeni şəraitdə insanın iştirakı olmadan qərarlar qəbul etməsi üçün kifayətdir.
“İnsanlar bütün həyatı boyu heç bir kömək olmadan dünya ilə qarşılıqlı təsir etməyi öyrənirlər, bu yolda lazımi təcrübəni qazanır və müxtəlif bacarıqlar əldə edirlər. Biz faydalı bacarıqlar əldə etmək üçün avtonom rejimdə toplanmış böyük miqdarda məlumatlardan istifadə edəcək avtomatlaşdırılmış sistemi yaratmağa nail olduq. Robot təlim zamanı əldə olunmuş bilikləri isə sonra, məsələn, predmetlərin hərəkət etdirilməsi zamanı istifadə edə biləcək”, – deyə tədqiqatçı Frederik Ebert bildirib.

Robots taught to predict the future 2017-12-08 17:00:00 / INTERESTING INFORMATION
At the moment, no matter how robotic the device is, it in most cases acts according to pre-registered algorithms (or is managed by man) and can not foresee the consequences of its actions. But scientists from the University of California at Berkeley have created a new technology for learning machines, which gives them the opportunity to predict what this or that action will lead to even when interacting with objects that the robot had not previously met.
According to hi-news.ru, the technology is arranged as follows: in the first stage, the robot, without operator's participation, uses images from cameras to move objects independently, on the basis of which a predictive behavior model is built. After several attempts it is "remembered" and used later when meeting new or similar objects seen. Robot cameras calculate the possible sequence of actions, but so far, however, only a few seconds ahead. Although this is enough for the robot to make decisions in new conditions for him without human intervention.
People all their lives learn to interact with the outside world with virtually no help by trial and error, earning the necessary experience and acquiring skills. We managed to build a robotic system that will use a large amount of autonomously collected data to acquire useful skills, and the knowledge gained during training, the machine will be able to use in the future with, for example, the movement of objects, "According to one of the researchers, Frederick Ebert.