Xəstəliklər gözün torlu qişasını skan etməklə aşkar olunacaq 2017-12-04 16:23:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
Vaxtaşırı diaqnostika və profilaktik müayinələr bir çox xəstəlikləri erkən mərhələdə aşkar etməyə kömək edir. Lakin bəzi vəziyyətlər yalnız xəstəlik kifayət qədər davam etdikdən sonra müəyyən edilə bilər. Bundan başqa, ucqar rayonlarda yüksəkixtisaslı mütəxəssislər olmadığına görə bir çox həyat üçün təhlükəli patologiyaları aşkar etmək mümkün olmur. Bu yaxınlarda Vyana Tibb Universitetinin əməkdaşları bir sıra xəstəliklərin erkən diaqnostikası üçün yaxşı alət ola biləcək unikal skaner təqdim ediblər.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar skaneri hazırlayarkən istənilən insanın gözünün torlu qişasından “oxunması” mümkün olan məlumatlardan, 1,2 saniyə ərzində 40 000-ə qədər şəkil istehsal edən optik koherent tomoqrafiya texnologiyasından istifadə ediblər. Əldə olunmuş məlumatlar süni intellektə əsaslanan alqoritmlərlə təhlil edilir, sonra sistem nəticə verir.
Məlum olub ki, diaqnostikanın bu metodu həkim-oftalmoloqun köməyi olmadan pasiyentdə diabetin olub-olmadığını aşkar etməyə və ya onun yaranması riskini öyrənməyə imkan verir. Yaxın gələcəkdə alimlər yaşlanma ilə bağlı olan degenerativ xəstəliklər, nevroloji problemlər, böyrək, qaraciyər, ürək və damar xəstəlikləri, həmçinin digər daxili orqanların patologiyalarının diaqnostikası məqsədilə alqoritmi təkmilləşdirmək niyyətindədirlər.

Diseases will be detected by simply scanning the retina 2017-12-04 16:23:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
Periodic diagnostics and preventive examinations help to identify a lot of diseases at an early stage, but some conditions can be diagnosed only when the disease has already been protracted. In addition, many life-threatening pathologies can not be detected in remote regions due to the lack of qualified specialists. But recently, the staff of the Medical University of Vienna presented an affordable retinal scanner, which can be a good tool for early diagnosis of a number of diseases, including diabetes.
According to nanonewsnet.ru, for their development, researchers used data that can be "counted" from the retina of the eye of any person, and information it can give a lot. In the development of the scanner, the technology of optical coherence tomography (OCT) was used, which produces up to 40 000 images within 1.2 seconds. The received data are analyzed by algorithms based on artificial intelligence, and after the system issues a conclusion.
As it turned out, this method of diagnosis without the help of an ophthalmologist makes it possible to identify the patient's diabetes or to calculate the risk of his appearance, in addition, you can get data on the biological age, inclination and smoking experience and a number of parameters. In the near future, scientists want to improve the algorithm to diagnose age-related degenerative disorders, neurological problems, kidney disease, heart and blood vessels, liver, and pathology of other internal organs.