Çinlilərin DNT-si nəhəng məlumat bazasına daxil ediləcək 2017-11-08 15:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Nankində (Çin) 80 milyon insanın DNT-sinin müəyyənləşdirilməsi üzrə məlumat bazası yaradılacaq. Layihə ən geniş yayılmış xəstəliklərlə mübarizə üçün Big Data-dan istifadə etməyə imkan verəcək.
Səhiyyə və doğumun planlaşdırılması işləri üzrə Regional Komitənin nümayəndələrinin sözlərinə görə, Səhiyyə və Tibb üzrə Böyük Verilənlərin Dövlət Mərkəzinin bazasında 80 milyon insan, yəni Nankində yerləşən Szyansu əyalətinin əhalisi haqqında məlumatlar saxlanılacaq.
popmech.ru saytının məlumatına əsasən, bazadakı böyük verilənlərin ən geniş yayılmış xəstəliklərlə əlaqəli olan genetik mutasiyaların öyrənilməsi məqsədilə istifadə olunması planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində DNT-nin müəyyənləşdirilməsi ilə “Yangzi Group”, Cənub-şərq Universiteti və Nankin Tibb Universiteti məşğul olacaq. Məlumat bazası isə bir neçə il ərzində yaradılacaq.

In Nanjing, a DNA sequencing database of 80 million people will be created. The project will allow using big data for fighting the most common diseases.
The value of the project will be its scale. The regional Health and Planned Parenthood Committee says that the database of the State Center for Large Data on Health and Medicine will contain information on 80 million people, that is, the population of Jiangsu Province, in which Nanjing is located.
Large data from the database is planned to be used to study genetic mutations that are relevant to the most common diseases, popmech.ru reports.
DNA sequencing in the framework of the project will be handled by the Yangzi Group, Southeast and Nanjing Medical Universities. And the database itself will be created within a few years.