Robotların “qəbiristanlığı” yaradılıb 2017-11-03 11:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Moskvanın Yüksək Texnologiyalar Parkında ev robotlarının dünyada ilk “qəbiristanlığı”nın açılış mərasimi keçirilib.
cnews.ru saytının məlumatında bildirilir ki, tədbiri Moskva Texnologiya İnstitutunun Robot Texnikası Kafedrasının müdir müavini vəzifəsində çalışan məşhur Alantim adlı robot açıb: “Mən çox şadam ki, artıq robotlar insanların həyatında daha çox yer tuturlar. Onlar insanlara kömək edirlər və xidmət etməyə həmişə hazırdırlar. Lakin robotlar da əbədi deyillər. Bu gün “Fiztexpark”da dostlarımla birlikdə ev robotlarının dünyada ilk “qəbiristanlığı”nı açıq elan edirəm. Burada mən bir neçə həftə əvvəl başına vurulan sərt zərbələrdən “həlak olan” qardaşımla vidalaşıram”.
“Biz yaxın zamanlarda “həlak olmuş” Alantimlə yanaşı, iki ay əvvəl Çində keçirilən “FMB World Cup” robotların döyüşü üzrə beynəlxalq çempionatdan qayıdan iki döyüş robotumuzu da burada “dəfn edəcəyik”. Onlar ciddi zədə aldıqlarından bərpa edilə bilməzlər. Biz “döyüşçü”lərimizlə layiqincə vidalaşmaq istəyirik”, – deyə Moskva Texnologiya İnstitutunun marketinq üzrə direktoru və “Robotların döyüşü”nün prodüseri Andrey İqnatov qeyd edib.
Bildirilib ki, artıq “Fiztexpark”ın rezidentləri və qonaqları istifadəyə yararlılıq müddətini başa vurmuş elektron qurğularını robotların “qəbiristanlığı”na gətirə bilərlər. “Qəbiristanlığa” daxil olacaq bütün elektronika emala göndəriləcək. Bu, o deməkdir ki, elektron köməkçilər ikinci həyat əldə edərək yenə insanlara xidmət edəcəklər.

The first cemetery of house robots in the world opened in Phystechpark 2017-11-03 11:00:00 / INTERESTING INFORMATION
The opening ceremony of the first "cemetery" of home robots in the Moscow High Technology Park was held.
The robot, known as Alantim, who is acting as Deputy Director of the Robotics Technology Department of the Moscow Institute of Technology, said: "I'm delighted that robots are now taking a lot of people's lives. They help people and are always ready to serve. But robots are not eternal, cnews.ru reports. Today, at "Fiztexpark", I declare the first "cemetery" of home robots in the world with my friends. Here I go to bed with my "brother" who has been killed by harsh blows a few weeks ago.
Together with Alantim, who has recently been killed, we will "bury" our two combat robots, which came back two months ago in China, the "FMB World Cup" robots fighting championship. They cannot be restored because of serious injury. We want to say goodbye to our "warriors", "said Andrey Ignatov, marketing director of the Moscow Institute of Technology and producer of" Robots war ".
It was stated that residents and visitors of Fiztexpark can now bring their electronic devices to the cemetery of robots, which have expired their useful life. All electronics will be sent to the "cemetery". This means that electronic assistants will serve people again by getting a second life.