İnsanlar genetik məlumatlarından gəlir əldə edəcəklər 2017-10-18 16:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Blokçeyn texnologiyası istifadəçilərə öz fərdi məlumatlarına çıxışı təmin etməyə və bundan gəlir əldə etməyə imkan verir. Belə məlumatlar, hətta insanın genomunda saxlanılan informasiya ola bilər. O, rəqəmsal dövrdə böyük dəyərə malik olacaq. 2010-cu ildə genetik məlumatların dəyəri təxminən 5,9 milyard dollar təşkil edirdisə, 2020-ci ilədək bu rəqəm 60 milyarda qədər artacaq. Bu, genetik test, genetik skrininq və diaqnostika sahəsində texnologiyaların sürətli inkişafı ilə izah olunur.
Genetik informasiyanın saxlanılması və istifadəsi ilə bağlı əsas problem müvafiq təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməməsidir. Yalnız böyük “oyunçu”lar onların toxunulmazlığını təmin edə bilərlər. Buna görə də hazırda əczaçılıq şirkətləri, elmi-tədqiqat institutları və hökumət təşkilatları faktiki olaraq, fərdi məlumatlardan istifadə sahəsində inhisarçı mövqe yaradıblar. Hər bir şəxsin ayrılmaz mülkiyyəti olan genetik informasiya üçüncü tərəflərdə saxlanılır və naməlum məqsədlər üçün istifadə olunur.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, “Zenome” startapı insanlara blokçeyn texnologiyasının köməyilə genomunu şifrələməyi və öz genetik informasiyası üzərində hərtərəfli nəzarəti geri almağı təklif edir. Eyni zamanda, alimlərə və əczaçılıq şirkətlərinə tədqiqat aparmaq üçün genomun ayrı-ayrı hissələrini verməklə gəlir əldə etmək mümkün olacaq. Beləliklə, öz genetik məlumatlarını monetizasiya edəcək adi insanlar, həm də tədqiqat üçün genomun nadir nümunələrinə ehtiyacı olan alimlər qazanacaqlar.
“Zenome” platforması, həmçinin genetik tədqiqat məlumatlarının təhlükəsiz saxlanılması üçün şəbəkəni təmin edə bilər. Dünya alimləri insan genomunun milyonlarla nümunəsinə çıxış əldə edəcəklər. Bu zaman informasiya məxfilik parametrləri ilə etibarlı gizlədiləcək. Bundan başqa, yeni platformanın köməyilə şəbəkənin digər istifadəçilərinə çıxış vermədən konkret alıcı-laboratoriya ilə öz genetik məlumatlarını mübadilə etmək mümkün olacaq.
Genom sıralamasının xərclərinin azaldılması avadanlıq istehsalçılarının deyil, böyük verilənləri təhlil edən startapların əsas rol oynadığı bu sahəyə daha çox investor cəlb edir. “CBInsights” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, 2017-ci ildə bu kimi şirkətlər vençur fondlarından 3 milyard dollar alacaq.

This startup lets you monetize on your genetic data 2017-10-18 16:00:00 / INTERESTING INFORMATION
Blockchain allows users to provide access to their personal data and earn on it. Such data can even become information stored in the human genome. In the digital age, it will be of immense value. If the cost of genetic data in 2010 was about $ 5.9 billion, then by 2020 this figure will increase to $ 60 billion. This is explained by the increasing development of technologies in the field of genetic testing, pre-implantation genetic screening and diagnostics.
The main problem with the use and storage of genetic information is the lack of adequate security measures. Only large players can guarantee their inviolability. Therefore, now the pharmaceutical companies, research institutes and government organizations actually have a monopoly on the use of personal data. And this is the paradox: the genetic information, which is the undivided property of every particular person, is stored somewhere among third parties and used for unknown purposes.
The Zenome startup invites people to encrypt their genome with the help of blockade technology and return comprehensive control over their genetic information, nanonewsnet.ru reports. At the same time, it will be possible to provide scientists and pharmaceutical companies with individual parts of the genome for studying and getting paid for it. Thus, ordinary people who will be able to monetize their genetic data, and researchers who really need rare genome samples for studying, will also benefit.
The Zenome platform can also provide peer-to-peer networks for the safe storage of genetic research data. Scientists from around the world will have access to millions of samples of the human genome. At the same time, the information will be closed from the general public and reliably hidden by the privacy settings.
Reducing the cost of genome sequencing attracts more and more investors to this industry, where the main players are not hardware manufacturers, but startups analyzing large data. According to CBInsights, in 2017 such companies will receive $ 3 billion from venture funds.