“Ağıllı” skamyalar hazırlanıb 2017-10-03 11:21:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Tanınmış avtomobil şirkəti “Ford” “Strawberry Energy” startapı ilə birlikdə “ağıllı” şəhər üçün “ağıllı” skamyalar – “Ford Smart Benches” layihəsini hazırlayıb. Bu skamyalar piyadalara simsiz İnternetdən istifadə və elektron qurğuları enerji ilə doldurmaq imkanı verəcək.
vladtime.ru saytının məlumatına görə, hələ ki, yalnız London küçələrində quraşdırılacaq skamyalar günəş batareyaları ilə işləyəcək və onlardan istifadə tamamilə ödənişsiz olacaq. “Ağıllı” skamyalar, həmçinin havanın temperaturu və rütubətliyini ölçə, atmosferdə karbon qazının konsentrasiya səviyyəsi barədə məlumat verə biləcək. Bu məlumatlar hökumət orqanları, alim və piyadalar üçün faydalı olacaq.
“Ford Smart Benches”in köməyilə Britaniyanın xeyriyyə təşkilatlarına ianə göndərmək mümkün olacaq. “Ağıllı” skamyalar vasitəsilə toplanmış vəsait “Ford Motor Company Fund” xeyriyyə fondu tərəfindən iki dəfə artırılacaq.
Qeyd edək ki, Londonda artıq 20 “ağıllı” skamya quraşdırılıb və layihənin birinci mərhələsində daha 20 yeni “Ford Smart Bench” quraşdırılacaq.

"Smart" benches 2017-10-03 11:21:00 / INTERESTING INFORMATION
The well-known car company Ford, along with the Strawberry Energy startup, has developed a "smart" benches - "Ford Smart Benches" for the "smart" city. These benches allow pedestrians to use wireless Internet and power electronic devices.
According to vladtime.ru, benches that will only be installed on London's streets will work with solar batteries and their use will be completely free. The "smart" benches, as well as measuring the temperature and humidity of the air, can provide information about the concentration level of carbon in the atmosphere. This information will be useful for government agencies, academics and pedestrians.
With the help of Ford Smart Benches, it will be possible to send donations to British charity organizations. Funds collected through "smart" benches will be doubled by Ford Motor Company Fund charity fund.
It should be noted that more than 20 "smart" benches are installed in London and 20 new Ford Smart Bench will be installed in the first phase of the project.