“Facebook” sosial şəbəkəsinə aid olan Instagram xidmətinin aylıq aktiv auditoriyası son 5 ay ərzində təxminən 100 milyon artaraq 800 milyonu ötüb.
İnstagram-ın vitse-prezidenti Kerolayn Eversonun sözlərinə görə, hər gün Instagram-a 500 milyon istifadəçi daxil olur. Beləliklə, bu xidmət rəqabətdə olduğu, hər gün 173 milyon insanın istifadə etdiyi Snap xidmətini qabaqlayır. Vitse-prezident bildirib ki, istifadəçilərin İnstagram-da yerləşdirilmiş videoçarxlara baxmaq üçün sərf etdikləri vaxt bir il ərzində 80% artıb. Xidmətdən reklam məqsədilə istifadə edənlərin sayı isə bu ilin mart ayında ikiqat artaraq 2 milyonu ötüb.
Xatırladaq ki, 2010-cu ilin oktyabr ayında əsası qoyulmuş xidmət yalnız 2013-cü ilin fevralında 100 milyon aktiv istifadəçiyə nail ola bilmişdir. 2014-cü ilin martında isə istifadəçilərin sayı 200 milyon olmuşdur. O vaxtdan etibarən Instagram-ın aktiv auditoriyası 2016-cı ilin dekabrına qədər hər doqquz ayda 100 milyon artmışdır. Nəhayət ötən il bu sosial xidmət öz auditoriyasının yarım milyardı ötdüyünü elan etmişdir.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, cari ilin aprelində xidmətin istifadəçilərinin sayı 700 milyon olmuşdur. Belə qənaətə gəlmək olar ki, İnstagram hazırkı tempini qoruyub saxlayarsa, 2018-ci ilin payızına kimi 1 milyard istifadəçiyə nail olacaq.
Qeyd edək ki, Facebook-un aktiv auditoriyası 2017-ci ilin iyun ayında 2 milyardı ötmüşdür. Şirkətdən verilən məlumata görə, istifadəçilər sosial şəbəkədə gün ərzində 800 milyon dəfə “Like” düyməsindən istifadə edirlər.

The Instagram audience has earned more than 800 million people 2017-09-28 10:41:00 / INTERESTING INFORMATION
Instagram has an estimated 800 million people, increasing its value to 100 million for five months, CNBC said in a statement posted on Instagram on Wednesday, with Caroline Everson on Instagram Global Marketing.
According to Everson, Instagram is the daily Instagram 500 million users (according to Instagram this is a snapshot of the Snap service, which is daily used by the 173 million people). Instead, Instagram now has more than 80% of Instagram videos posted on Instagram, which has been posted on Instagram since its inception.
In my opinion, it is based on the October 2010 issue of 100 million active users in February 2013, with a total of 200 million sold in March 2014. Instagram was an active audience of up to 100 million every month, until 2016, when the service was reported to be over 600 million users on the floor, as its audience ranged from half a billion.
The number of users of the service in April of this year was 700 million, hitech.newsru.com  reports. It can be concluded that if Instagram maintains its current rate, it will reach 1 billion users by the end of 2018.
Note that the active audience of Facebook has exceeded 2 billion people on Facebook this year. Presenter Facebook also said that users of 800 million casinos will be paid in advance, and more than 1 billion users will be deployed to the group for the purpose of delivering them to the community.