“Ağıllı” gödəkçə 2017-09-19 14:00:00 / TEXNOLOJİ YENİLİKLƏR
“Levi Strauss & Co” və “Google” şirkətlərinin “Jacquard” layihəsi çərçivəsində birgə hazırladığı qeyri-adi cins gödəkçə smartfonun funksiyalarını idarə etməyə imkan verir.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə, “ağıllı” gödəkçənin qollarına elektrik keçiriciliyinə malik simlərdən hazırlanmış sensorlar quraşdırılıb. Toxunaraq hiss etmək üçün xüsusi olaraq ayrılmış sensorlar idarə edən çipə toxunuşlar haqqında məlumat ötürür. Beləliklə, istifadəçi smartfonun bəzi funksiyalarını idarə etmək üçün gödəkçənin qolundan istifadə edə bilir. Məsələn, onun köməyilə naviqatoru, pleyeri idarə etmək və ya zənglərə cavab vermək mümkündür.
İstehsalçıların sözlərinə görə, gödəkçənin parçası xüsusi qulluq tələb etmir. Yuyulmadan əvvəl yalnız gödəkçənin qolundan idarə edən modulu ayırmaq lazımdır.
Cari ilin payızında satışa çıxarılacaq gödəkçənin dəyəri təxminən 350 ABŞ dolları təşkil edəcək.
Qeyd edək ki, “Jacquard” layihəsi çərçivəsində Britaniyanın “Savile Row” şirkəti ilə birgə hazırlanmış sensor parçanın ilk nümunələri 2015-ci ildə keçirilmiş “Google I/O” konfransında nümayiş etdirilib.

"Smart" jacket 2017-09-19 14:00:00 / TECHNOLOGİCAL İNNOVATİONS
After teasing the Levi's Commuter jacket last year for a spring debut, the jacket was shown off at this year's SXSW festival in Austin. The jacket has a cuff with touch-enabled fabric, along with a Bluetooth connection to your phone. Basically, it's a wearable smart remote.
For bikers, it could mean easier access to music and phone controls. Then again, riding and stroking a cuff like the video below suggests seems like it would be a challenge.
At $350 (about £285 or AU$460), it isn't that expensive as far as jackets go. It's made of a special touch fabric, the result of a partnership with a Google special project called Jacquard.
I looked at Project Jacquard two years ago at Google I/O, when the Levi's partnership was first announced. Jacquard works conductive materials directly into fabric to make them into gesture-aware surfaces, like covering your clothing with touchpad.
Smart remotes in jackets aren't new, by the way. Fourteen years ago, ski jackets from Burton embedded buttons and controls for iPods. Jacquard is unique because of the direct-touch possibilities.