Virtual uşaq yaradılıb 2017-09-12 14:51:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Yeni Zelandiyalı proqramçı Mark Saqar qızının insanların sorğularına cavab verən 3D-modelini yaradıb. news.rambler.ru saytının məlumatına görə, karyerasını tibbi məqsədlə bədən üzvlərinin modelləşdirilməsi ilə başlayan, “Kinq-Konq” və “Avatar” kimi filmlər üçün CGI qrafika hazırlayan Saqar hazırda süni intellekti “insanlaşdırmağa” çalışır.
“Biz yalnız özü üçün öyrərən yox, həm də dünya ilə qarşılıqlı təsirdə olan sistem yaratmaq niyyətindəyik. Buna görə də mən insan şüurunun kompüter modelinin yaradılması tapşırığını həll etməyə çalışdım”, - deyə Saqar bildirib. “BabyX” layihəsinin əsasında məhz bu ideya dayanır.
Proqramçı “BabyX”in yaradılması üçün 18 aylıq qızının fotoşəkillərindən istifadə edib. Layihənin ilk mərhələsində yalnız kompüterdə mövcud olan virtual uşaq artıq yanında olan insanların hərəkətlərinə reaksiya verə bilirdi. Daha sonra Saqar modelini təkmilləşdirdi. Yalnız başdan ibarət olan 3D-model artıq bədənə də malikdir. Virtual uşaq kresloda əyləşərək fortepianoda ifa edə bilir. İdeyalarını gerçəkləşdirmək üçün “Soul Machines” şirkətini yaradan Mark Saqar “BabyX”i daha da təkmilləşdirməyi planlaşdırır.

Virtual child was created 2017-09-12 14:51:00 / INTERESTING INFORMATION
Marko Sagar, a Holland programmer, made a 3D-model with his own child, which can be reactivated to the people and even play virtual piano.
Sagar, who began his career with the body modeling in the medical teens, soon succeeded in the CGI graphics for the same movies as King Kong and Avatar, and now sits on "artificial intelligence", news.rambler.ru  reports.
We would like to post a comment, or just be told to do it, but it is motivated to learn and interact with the world. Well, I sent this crazy task - to try to complement the computing model of humanity 's perception. "
The idea is to embody the original BabyX project, making Sagar use photographs for the moment of its 18-month birthday. At the start of the project, virtual rebuilding, which only exists on the computer, can be reagrived by the action of the people who are on the horizon.