Jest dilinin avtomatlaşdırılmış tərcüməçisi çap edilib 2017-08-21 15:00:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Belçikanın Antverpen Universitetindən olan mühəndislər komandası avtomatlaşdırılmış tərcüməçi hazırlayıblar. “Project Aslan” adlandırılmış robotun ilk versiyası 3D çap texnologiyasının köməyi ilə yaradılıb və mətni tərcümə edə bilir. Lakin istehsalçıların əsas məqsədi jest dilinin bütün çətinliyini çatdıran iki ələ və ifadəli üzə malik robot yaratmaqdır.
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidməti yazır ki, indi “Project Aslan” adlı robot şəbəkəyə qoşulmuş kompüterə birləşdirilmiş avtomatlaşdırılmış əl formasındadır. Robot əl istifadəçilər tərəfindən lokal şəbəkə üzrə göndərilən mətn mesajlarını jestlərlə ifadə edir. Hazırda robot tərəfindən istifadə olunan əlifba sistemində hər bir hərfə xüsusi jest uyğun gəlir.
Robot əli 3D-printerdə çap edilmiş 25 plastik detal, 16 servomühərrik, 3 ədəd kontroller və “Arduino Due” mikrokompüterindən ibarətdir. İstehsalçılar bildiriblər ki, bütün detalların çapına 139 saat, quraşdırılmaya isə 10 saat vaxt sərf olunur.
Onların məlumatına görə, jest dilinin avtomatlaşdırılmış tərcüməçisi eşitmə qüsuru olan insanın tərcüməçisiz qaldığı məkanda (məsələn, məhkəmə zalında) istifadə edilə bilər.

An automated translator of gesture language has been published 2017-08-21 15:00:00 / INTERESTING INFORMATION
A team of engineers from the Belgian Antwerp University have developed an automated interpreter. The first version of the "Project Lion" robot was created with the help of 3D printing technology and can translate the text. But the main purpose of the producers is to create a two-handed and expressive robot that brings all the difficulties of the gesture language.
T5he project called "Project Lion" is in the form of an automated handheld computer integrated into the network, “ICTnews” Electronic News Service reports. The robot conveys text messages sent by local users with gestures. At the moment the alphabet system used by the robot corresponds to each particular gesture.
The robot's hand is composed of 25 plastic details printed on 3D printer, 16 servomotor, 3 controllers and microphone "Arduino Due". Manufacturers said that all the details are 139 hours long and 10 hours for installation.
According to their information, an automated interpreter of gesture language can be used in a place where the hearing impaired could be without a translator (for example, a courtroom).