DARPA “çipletlər” əsasında modulyar kompüterlər hazırlayacaq 2017-08-29 14:41:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
“Xerox” şirkətinin bölməsi olan “Palo Alto Research Center”in mühəndisləri tərəfindən hazırlanmış “çipletləri” (ənənəvi mikrosxemlərin konsepsiyasını andıran incə silisium plastinkalar) xüsusi printerlərin köməyilə yastı səth üzərinə yerləşdirmək mümkündür. ABŞ hərbi agentliyi DARPA bu texnologiya ilə ciddi olaraq maraqlanıb. Yeni layihə “çipletlərin” müxtəlif dəstləri əsasında modulyar kompüterlərin yaradılmasını nəzərdə tutur.
DARPA “çipletlərin” gələcəyini belə görür: təsvirlərin sürətli işlənməsi üçün sistem lazım olarsa, o, uyğun “çipletlərdən” toplanacaq. Peyk üçün ana plata lazım olarsa, yalnız bir “çipleti” digəri ilə dəyişdirmək kifayət edəcək.
Hərbi agentliyin rəsmi saytında layihənin mahiyyətini təfərrüatı ilə təsvir edən PDF-sənəd yerləşdirilib. Lakin bütün bunlar hazırlığın çox erkən mərhələsidir.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, hələ ki, çipletlərin ölçüsü və forması məlum deyil. Güman olunur ki, onları yalnız zavod şəraitində xüsusi avadanlıqlar vasitəsilə dəyişdirmək mümkün olacaq.

DARPA will create modular computers based on "chipsets" 2017-08-29 14:41:00 / INTERESTING INFORMATION
Designed by engineers at the Palo Alto Research Center (a division of Xerox), chips can be applied in tens and hundreds with special printers on a flat surface. Apparently, the American military agency DARPA was seriously interested in this technology. The new project involves the creation of modular computers based on different sets of chipsets.
It is not yet clear what the size and shape of the chipset are. All this depends on the specialists who will help DARPA to translate their vision into reality, and it will be the third-party companies that will be engaged in the project with direct financing from the military budget. It may well be that as a result, the components will be large enough and they can be changed by hand, in the likeness of replacing the memory slots. But it may happen that the chipsets can be changed only in the factory with special equipment.
In any case, this system is much more flexible than the one to which we are all accustomed. As a result, the electronics should significantly decrease in size, become more focused on the tasks assigned to it, and also cheaper in production. Given that many military computer systems are now hopelessly outdated, the introduction of a completely new system will allow us to update the "arsenal" of electronics and catch up with existing technologies.