“Disney”də hazırlanmış süni intellekt mətnlərin keyfiyyətini qiymətləndirmə üsulunu öyrənib 2017-08-28 14:19:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Böyük həcmli mətnləri oxumaq kifayət qədər əyləncəli olsada, həmçinin yorucu məşğuliyyətdir. “Disney” istehsalçıları bu işi süni intellektə həvalə etmək üçün mətnləri təhlil etmək və qiymətləndirmək imkanına malik alqoritm yaradıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “Disney Research” komandası Bostonun (ABŞ) Massaçusets Universitetinin mütəxəssisləri ilə birgə təklif edilən mətni oxuyaraq onun nə qədər yaxşı olduğunu aydınlaşdıra bilən üç neyron şəbəkəsi yaradıblar. Neyron şəbəkələrdən biri tarixlərin ayrı-ayrı hissələrinin analizi ilə məşğul olur, ikincisi bütün bu hissələrin bir-biri ilə bağlılığını qiymətləndirir, üçüncüsü isə tam mətnə baxaraq onu qiymətləndirir.
Yeni tətbiq yüksək nəticələr göstərərək işin öhdəsindən primitiv analoqları ilə müqayisədə, 18 faiz daha yaxşı gəlib. İstehsalçıların sözlərinə görə, alqoritm tədricən oxuduğu əsərlərin mənasını anlamağı və onların keyfiyyətini qiymətləndirməyi öyrənir. Güman olunur ki, tezliklə alqoritm özü nağıl kitabçaları yazacacaq.

AI developed in Disney has learned to evaluate the quality of texts 2017-08-28 14:19:00 / INTERESTING INFORMATION
Reading large volumes of texts is a rather fascinating but tedious task. Finding in a pile of mediocre stories something worthwhile is also not so simple, so the developers of Disney decided to shift this ungrateful work to the "shoulders" of artificial intelligence and created an algorithm capable of analyzing and evaluating texts.
Together with experts from the University of Massachusetts at Boston, the Disney Research team created three neural networks that can work together to read the entire text and find out how good it is. One neural network deals with the analysis of individual parts of the stories, the second estimates how well all these parts are connected with each other, and the third one already looks at the full text and gives it its own estimate.
The latest development of Disney Research has shown good results, coping with the work by 18 percent better than its more primitive counterparts. Previously available algorithms at the disposal of scientists could not show such impressive results, and the new AI is predicted a great future. According to the developers, the algorithm gradually learns to understand the meaning of the works read by him, assesses their quality and, it seems, will soon learn to write good fairy-tale little books.