Zukerberq Maskın bəyanatlarına qarşı çıxıb 2017-07-27 17:20:00 / MARAQLI MƏLUMATLAR
Amerikalı milyarder və “SpaceX” şirkətinin banisi İlon Mask əmindir ki, süni intellekt texnologiyalarının çox sürətli inkişafı gec-tez bəşəriyyətin iflasına gətirib çıxaracaq. “Facebook”un yaradıcısı Mark Zukerberq isə onunla razı deyil və bu kimi çıxışları məsuliyyətsizlik hesab edir.
planet-today.ru saytının verdiyi məlumata görə, Maskın dünyanın sonu ilə bağlı bəyanatları haqqında Zukerberqin fikrini öyrəniblər. Facebook-un banisi süni intellektin inkişafı ilə bağlı nikbin proqnozlar verib. O hesab edir ki, “silisium beyin” bəşəriyyətə yalnız xeyir gətirəcək. Lakin Mask bu kimi bəyanatlar edərək cəmiyyətdə cahilliyi artırır.
Qeyd etmək lazımdır ki, mətbuatda ənənəvi olaraq “süni intellekt” adlandırılan alqoritmlər neyron şəbəkələri əsasında ixtisaslaşdırılmış həllərdir. İnsan beyninin prinsiplərinin köçürülməsini nəzərdə tutan alqoritmlər xəyalpərəstlərin təsvir etdiyi süni intellekt anlayışından hələ çox uzaqdır.

American billionaire and founder of SpaceX company Ilon Mask, also known as the ideological inspirer of Tesla, is sure that the rapid development of artificial intelligence technologies will sooner or later lead to the collapse of mankind. He does not agree with the head of Facebook Mark Zuckerberg, who considers such confidence irresponsible.
Zuckerberg was asked what he thought about the statements of the Mask of the End of the World, which would be provoked by artificial intelligence, planet-today.ru reports. The founder of Facebook replied that he was building extremely optimistic forecasts regarding the development of AI. "Silicon brain" will bring humanity only benefit - said Zuckerberg. A Mask and such as he only increase the degree of ignorance in society, making such statements.
It should be noted that algorithms that are traditionally called "artificial intelligence" in the press are narrowly specialized solutions based on neural networks that generally copy the principles of the human brain work, but are very far from being the same AI, about Which the science fiction writers wrote. So there's nothing to worry about so far - in general people do not even know how to create a real AI.