İmpakt faktorun yeni variantları təklif olunub 2017-07-17 14:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyevin həmmüəllifi olduqları “Jurnalın impakt faktorunun modifikasiyaları”  (“Modifications to the journal impact factor”) adlı məqalə Böyük Britaniyanın nüfuzlu COLLNET Journal of Scientometrics and Information Management jurnalında dərc olunub.
İldə iki dəfə nəşr olunan jurnal elmmetriya və informasiyanın idarə olunması sahəsində ən son tədqiqatları təqdim edir.
Məqalədə Y.Qarfild tərəfindən təklif olunmuş impakt faktor və onun digər müəlliflər tərəfindən təklif olunmuş modifikasiyaları analiz olunmuş, onların çatışmayan cəhətləri göstərilmişdir. Bu çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün məqalənin müəllifləri tərəfindən özü-özünə istinadlar və istinad edən mənbələrin sayını nəzərə alan bir neçə çəkili impakt faktor təklif olunmuşdur.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi” qrant (Qrant № EİF-2014-9(24)-KETPL-14/02/1) layihəsi çərçivəsində hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, Web of Science elmi bazasında indeksləşən “COLLNET Journal of Scientometrics and Information Management” jurnalı elmmetriya sahəsində nəşr olunan jurnallar arasında yüksək nüfuza malikdir.

New options for the Impact Factor are offered 2017-07-17 14:00:00 / IMPORTANT EVENTS
The article of co-authors, Academician Rasim Alguliev, Director of the Institute of Information Technology, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev's "Modifications to the Journal Impact Factor"  was published in the UK's prestigious COLLNET Journal of Scientometrics and Information Management.
The magazine, published twice a year, presents the latest research in the field of science and information management.
The article discusses the implication factor proposed by Y. Garfield and the modifications proposed by other authors, and demonstrated their lack of detail. In order to overcome these shortcomings, authors of the article have proposed a number of weighted impetus factors, taking into account their references and the number of reference sources.
The article was prepared within the project "Development of new methods and algorithms for the synthesis of electronic science and its functional subsystems" funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant № EIF-2014-9 (24) -KETPL-14/02/1).
The COLLNET Journal of Scientometrics and Information Management, indexed in the Web of Science Science , has a high reputation among the journals published in the field of science.