İnstitutun şöbə müdiri Avropa İttifaqının tematik seminarında iştirak edib 2017-07-06 15:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Latviyanın paytaxtı Riqa şəhərində Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı II Platformasının İşçi proqramı çərçivəsində 2014-2017-ci illərdə həyata keçirilən “Əmək bazarında tələb və təklifin  uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması – Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin  təcrübəsi” layihəsi həyata keçirilib.
Layihə çərçivəsində Avropa Komissiyası və Avropanın Təhsil fondunun dəstəyi ilə Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin nümayəndələrinə insan resurslarına  tələb və təklifin  uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə Avropa İttifaqı ölkələrinin təcrübəsi ilə tanışlıq üçün ən uğurlu nümunələr, bu sahədə aparılan elmi araşdırmalar, yeni institusional mexanizmlər təqdim edilmiş, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə modellərlə tanış olmaq üçün tematik seminarlar təşkil olunmuşdur.
Tədbirin 26-29 iyun 2017-ci il tarixlərdə keçirilmiş sonuncu tematik seminarında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Məsumə Məmmədova da iştirak edib. Alim ölkəmizi bu layihədə təmsil edən ekspert qrupunun tərkibinə daxil olub.
“Məşğulluq xidmətlərinin ixtisaslı kadrlara tələbatın proqnozlaşdırılması və uyğunlaşdırılmasında rolu. Latviya və İrlandiya  təcrübəsi” adlı tematik seminar Latviyanın əmək bazarında insan resurslarının qısa və orta müddətli perspektivdə proqnozlaşdırılmasına, eləcə də tələb və təklif arasında səmərəli balansın planlaşdırılmasına dair institusional mexanizmlər və metodoloji yanaşmaların təqdim edilməsinə həsr olunub. Latviya təcrübəsi insan resurslarına olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması probleminin mürəkkəb və çoxkomponentli olduğunu, müsbət nəticələrin əldə edilməsi üçün müxtəlif yanaşma, metod və modellərin kombinasiyasından istifadə olunmasının zəruriliyini göstərib.
Tədbir çərçivəsində, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində əmək bazarında insan resurslarının proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması sisteminin qurulması istiqamətində görülmüş işlər də müzakirə olunub.  Həmçinin Azərbaycanda ixtisaslı işçi qüvvəsinə  tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması ilə bağlı mövcud vəziyyət və yeni metodologiyanın işlənməsi istiqamətində qəbul edilmiş qərarlar, eləcə də ölkədə əmək bazarı və səriştələrin proqnozlaşdırılması üzrə Observatoriyanın yaradılması barədə məlumat verilib.

Correspondent member of ANAS Masuma Mammadova took part in the seminar of the European Union 2017-07-06 15:00:00 / IMPORTANT EVENTS
In the city of Riga, Latvia, within the framework of the Work Program of the Second Platform of the Eastern Partnership of the European Union, the project "Aligning and forecasting supply and demand in the labor market - the experience of the European Union and the Eastern Partnership countries", covering 2014-2017, was implemented.
Within the framework of the project, with the support of the European Commission and the European Training Foundation, the most successful examples were presented to the representatives of the Eastern Partnership countries in order to get acquainted with the experience of the EU countries in equalizing and forecasting proposals and demand for human resources, research conducted in this area, new institutional arrangements, and Organized thematic seminars for acquaintance with models on alignment and forecasting of demand and offers.
At the last thematic seminar, held June 26-29, 2017, the head of the department of the Institute of Information Technology, corresponding member of ANAS Masuma Mamedova attended. The scientist joined the expert group, representing our country in this project.
Within the framework of the event, the work done was also discussed, aimed at creating a system for forecasting human resources in the labor market and equalizing demand and supply in the Eastern Partnership countries. Information was also provided on the current situation in connection with the alignment and forecasting of the proposals and demand for labor in Azerbaijan, the decisions adopted in the development of a new methodology, and the establishment of the Observatory on Labor Market Forecasting and Competence in the country.