AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Dissertasiya şurasının elmi seminarının növbəti iclası keçirildi. AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Məsumə Məmmədovanın sədrliyi və müxbir üzv, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyevin elmi katibliyi ilə keçirilən tədbir 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə dissertasiya işlərinin müzakirəsinə həsr olunmuşdur.
Öncə dissertant Ramin Səmədov “Hesablama buludları mühitində paylanmış informasiyanın emalı alqoritmlərinin və proqram vasitələrinin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işini təqdim edərək bu mövzunun müasir dövrdə aktuallıq kəsb etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, tədqiqat zamanı hesablama buludları mühitində paylanmış informasiyanın emalı zamanı səmərəlik, təhlükəsizlik və effektivliyi artıran alqoritmlər və proqram təminatı işlənmişdir. Dissertasiya işində hesablama buludları mühitinə sistemin tam rezerv nüsxəsinin göndərilməsi alqoritmindən istifadə olunmuşdur. Alınmış elmi nəticələrin yoxlanılması üçün eksperimental işlər aparılmışdır.
Sonra Şəlalə Cəfərova “Qeyri-səlis cəbri petri şəbəkəsinin tətbiqi ilə çevik istehsal sisteminin modelləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya işini təqdim etdi. Tədqiqatçının sözlərinə görə, dissertasiya işində qeyri-müəyyənlik, qeyri-səlislik, zaman, resurs və digər məhdudiyyət şərtləri daxilində fəaliyyətdə olan paralel proseslərin modelləşdirilməsi üzrə müasir vəziyyətin təhlili aparılmışdır. Paralel proseslərin qeyri-səlis produksiya modelinin qeyri-səlis petri şəbəkəsinin müxtəlif genişlənmələri şəklində təsviri və analizi alqoritmləri işlənmişdir.
Sonra iddiaçılar Dissertasiya şurası üzvlərinin suallarını cavablandırdılar.
Texnika elmləri doktoru, professor Bayram İbrahimov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fədai Gəncəliyev, texnika elmləri doktoru, professor İsmayıl İsmayılov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Zəfər Cəfərov mövzulara dair rəyləri nəzərə çatdırdılar, iddiaçılara irad və təkliflərini bildirdilər.
Sonda dissertasiya işləri ilə bağlı müzakirələr aparıldı. Müzakirələrdə iştirak edən texnika elmləri doktorları Ramiz Alıquliyev,Məsumə Məmmədova, Bayram İbrahimov, texnika üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər Şəfəqət MahmudovaMəkrufə Hacırəhimova və digərləri dissertasiya işlərinin aktuallığını önə çəkərək, onların müvafiq elm sahəsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirdilər.

The next meeting of the scientific seminar of the Dissertation Council was held 2017-06-28 17:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
The next meeting of the scientific seminar of the Dissertation Council was held at the Institute of Information Technologies of ANAS. The seminar  held with the academic secretary of Corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova and correspondent member, Doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev  was devoted to the discussion of dissertation works on the specialty 3338.01 - " System analysis, management and information processing".
First, canditate for a degree Ramin Samadov presented the dissertation on the topic "Development of information processing algorithms and software tools in the computing cloud environment". He noted that during the research, algorithms and software that improve efficiency, security and effectiveness in the processing of information distributed in the computing cloud environment have been developed. A complete backup algorithm of the system was used in computation clouds. Experimental studies were conducted to check the obtained scientific results.
Then Shalala Jafarova presented the dissertation on "Modeling of flexible production system with application of fuzzy algebraic petri grid". According to the researcher, in the dissertation, the analysis of the current situation in the modeling of parallel processes within the conditions of uncertainty, fuzziness, time, resource and other restrictions was conducted.
Then the applicants answered the questions of members of the Dissertation Council.
Doctor of technical sciences, professor Bayram Ibrahimov, PhD in technical sciences Fadey Ganjaliyev, doctor of technical sciences, professor Ismail Ismayilov, PhD in technical sciences Zafar Jafarov  noted their comments on the dissertations  and made suggestions and proposals.
In  the end, discussions were held on the dissertation work. Doctors of technical sciences Ramiz AliguliyevMasuma MammadovaBayram Ibrahimov, PhDs Shafaget Mahmudova,  Makrufa Hajirahimova and others noted the importance of  dissertations and noted their importance for the relevant field of science.