Big Data və veb-texnologiyaların imkanlarına dair müzakirələr aparıldı 2017-06-21 14:00:00 / ELMİ İCLASLAR
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Öncə şöbənin əməkdaşı Fidan Sadıqova veb-texnologiyaların imkanları və problemləri haqqında məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, araşdırma zamanı müasir veb-texnologiyalar tədqiq edilmiş, onlar arasındakı fərq və çatışmazlıqlar qeyd olunmuşdur. Veb-texnologiyalar sahəsində  mövcud problemlər təhlil edilmişdir.
Hazırda bir çox veb-proqramlaşdırma texnologiyalarının mövcud olduğunu bildirən məruzəçi  buraya Hypertext Preprocessor (PHP), Active Server Pages (ASP.NET), Cold Fusion Markup Language (CFML), Java, Python və s. daxil olduğunu qeyd etdi. Bu texnologiyalarının istifadə imkanları haqqında danışdı.
Sonra şöbənin digər əməkdaşı Aynurə Sadıqova Big Data texnologiyaları və  proqram platformalarına dair məlumat verdi. Bildirdi ki, Big Data müxtəlif təbiətli böyük həcmli verilənlərin emalı, analizi və onlardan faydalı biliklərin çıxarılması sahəsində tədqiqatlar üçün istifadə olunan aparıcı istiqamətlərdən biridir. MapReduce, Hadoop, HDFS, NoSQL, MongoDB və s. kimi proqram-aparat platformaları böyük verilənlərin emalı və analizi üçün tətbiq edilir.
A.Sadıqovanın sözlərinə görə, Big Data proqram platformalarının və Big Data analitik sistemlərinin əsas məqsədi böyük həcmli verilənlər üçün səmərəli analitikanın təmin edilməsinə yönəlmişdir.
O, “IBM” şirkətinin Big Data analitika sisteminin istifadə etdiyi proqram platformalarından olan Watson Analytics haqqında da məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Watson Analytics bulud üzərində intellektual verilənlərin aşkar edilməsi xidmətini təklif edir.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, şöbənin rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək hər iki mövzunun aktuallıq kəsb etdiyini, dünyada prioritet elmi istiqamətlərdən olduğunu qeyd edərək, öz irad və təkliflərini bildirdi.
İclasda, həmçinin 17 saylı şöbənin doktorant və dissertantlarının elmi fəaliyyətlərinin gücləndirilməsinə dair müzakirələr aparıldı. R.Əliquliyev hər bir əməkdaşa elmi araşdırmaların dərinləşdirilməsi, tədqiqatların nəticəsi olaraq məqalələrin hazırlanması və nüfuzlu jurnallarda çap olunmasına dair tövsiyələr verdi.

Big Data and opportunities of web technologies were discussed 2017-06-21 14:00:00 / SCIENTIFIC ASSEMBLIES
A Next scientific seminar of Department No. 17 of Institute of Information Technology of ANAS was held.  At first, the colleague of the department Fidan Sadigova made a report on the possibilities and problems of web technologies. Modern web technologies were studied, differences and shortcomings are determined among them during the research, she noted. The existing problems in the field of web technologies were analyzed.
Web-programming technologies include Hypertext Preprocessor (PHP), Active Server Pages (ASP.NET), Cold Fusion Markup Language (CFML), Java, Python, and so on. She informed about the opportunities of these technologies.
Then, the other colleague of the department Aynura Sadigova informed about Big Data technologies and software platforms.  Big Data is one of the leading trends used for processing, analyzing large scaled data and extracting useful data from them. Software-apparatus platforms - MapReduce, Hadoop, HDFS, NoSQL, MongoDB and so on. are used for large data processing and analysis, She noted.
According to Sadigova, the main goal of Big Data software platforms and Big Data analytics systems is to provide efficient analytics for large volumes of data.
She also gave information about Watson Analytics, a software platform used by IBM's Big Data analytics system. He noted that Watson Analytics offers intelligent data detection over the cloud.
Then academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technologies, head of the department, academician Rasim Aliguliev noted that both topics are actual and that they are the most important scientific directions in the world.
Discussion was also held on the strengthening of scientific activities of Phd and doctoral students of department No 17. R. Alguliyev gave recommendations to each colleague on deepening of scientific researches, preparation of articles as a result of researches and publication in authoritative magazines.